12/03/2024
Think Digital 12 18 13 21 - 64 -
BEGOU.. LUCKY 12 21 20 14 - 67 -

Οι Begoulucky λύγισαν τους πέντε... ηρωικούς Think Digital

Ένα φοβερό παιχνίδι έλαβε χώρα στο Promitheas Park μεταξύ Begoulucky και Think Digital. Οι Begoulucky επέστρεψαν στις νίκες (64-67) και αναρριχήθηκαν στο 6-2, κάνοντας ένα πολύ σημαντικό βήμα για τα Play Offs, ενώ οι TDG υποχώρησαν στον βαθμολογικό πίνακα. Παρόλα αυτά, όλο το χειροκρότημα πηγαίνει στους ''κυανόλευκους'', οι οποίοι αν και παρατάχθηκαν με ρόστερ 5 παικτών, κατάφεραν και πάλεψαν μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, χάνοντας τελικά στο σουτ.

Οι Begoulucky, έχοντας στην αποστολή τον μεγάλο τους σταρ, Ντίνο Χρυσανθακόπουλο, όλοι πίστευαν πως θα επικρατήσουν εύκολα, όμως δεν κατάφεραν σχεδόν ποτέ να επιβάλλουν την κυριαρχία τους. Οι TDG με πέντε... κομάντος στο παρκέ (Γεωργακόπουλος, Βαρελάς ,Ευθυμίου, Χρυσικός, Σταγκίδης), τα έδωσαν όλα και παρότι στο Α' ημίχρονο έμειναν πίσω με 7 πόντους είχαν απαντήσεις (25-32).

Στην επανάληψη, οι TDG έκαναν ένα τρομερό ξέσπασμα στο Δ' δεκάλεπτο και με μεγάλα σουτ κατάφεραν να πάρουν τα ηνία του παιχνιδιού και να αγχώσουν για τα καλά τους Begoulucky. Μάλιστα, ένα λεπτό πριν το φινάλε, ο Χρυσικός έβαλε ένα απίθανο τρίποντο με ταμπλό και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του (64-62), όμως το καλό φίνις άνηκε στους Begoulucky. Σημείο - κλειδί του ματς ήταν το τρίποντο του Γκοτσόπουλου στην αμέσως επόμενη φάση, ενώ ο ίδιος παίκτης με 2/2 βολές διαμόρφωσε το 64-67. Το τελευταίο σουτ άνηκε στον Χρυσικό, για να στείλει το ματς στην παράταση, όμως βρήκε σίδερο.