07/04/2024
ΔΣΑ 11 14 18 16 - 59 -
San Agrinio Engineers 26 13 18 15 - 72 -

Στην τετράδα οι San Agrinio Engineers

Οι San Agrinio Engineers κέρδισαν με 72 - 59 το ΔΣΑ, διπλασίασαν τις νίκες τους στη σειρά και πήραν την πρόκριση στο Final 4 του πρωταθλήματος.
Η ομάδα του Ντίνου Τασόπουλου είχε τον έλεγχο σχεδόν σε όλο τον αγώνα και έφτασε στη νίκη - πρόκριση.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι, πήραν νωρίς διψήφια διαφορά και έκλεισαν στο +15 το πρώτο δεκάλεπτο.

Οι Engineers προηγήθηκαν με 19 στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, με το ΔΣΑ να μαζεύει λίγο τη διαφορά και να μειώνει στους 14 στο ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδο οι Engineers έφτασαν μέχρι το +20 και οι γηπεδούχοι μείωσαν στους 14 στο 30ο λεπτό.

Ο ΔΣΑ πλησίασε στους 8 στο τελευταίο δεκάλεπτο, όμως οι φιλοξενούμενοι δεν ανησύχησαν και έφτασαν στη νίκη.

Πρώτος σκόρερ του ΔΣΑ ήταν ο Πάνος Ρόμπολας με 17 πόντους και ακολούθησε ο Γιάννης Ψάρρης με 15.
Πρώτος σκόρερ των νικητών και Betsson MVP του αγώνα ήταν ο Γιώργος Τασόπουλος με 23 πόντους, ενώ 11 πρόσθεσε ο Κώστας Μπουλούμπασης.

Τι μας άρεσε. Οι Engineers δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα και έφτασαν με σχετική ευκολία στη νίκη.

Τι δε μας άρεσε. Ο ΔΣΑ παρατάχθηκε με πολλές απουσίες και δε μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από το παιχνίδι.

ΔΣΑ (Στάθης Σταθόπουλος): Γουργουλέτης 9, Ζησιμόπουλος 8(2), Κυριλής 4, Ρόμπολας 17(4), Σαφαρίκας 6(1), Ψάρρης 15.

SAN AGRINIO ENGINEERS (Ντίνος Τασόπουλος): Γιολδάσης 4, Έξαρχος 8(2), Κάκος, Καταγής 6(2), Κολτσίδας, Μπουλούμπασης 11(3), Παπαγαλάνης, Παπαθανασίου 4, Πέτσας 7(1), Πρέζας, Τάγκας 9(1), Τασόπουλος 23(4).