03/03/2024
Peristeri Trelleborg 14 17 11 25 - 67 -
Alepoudiarides BC 10 14 19 9 - 52 -

Τέταρτη νίκη η Trelleborg!

Οι γηπεδούχοι ανταπεξήλθαν καλά στην αντεπίθεση που έκαναν οι Alepoudiarides στο τρίτο δεκάλεπτο και έτσι κατάφεραν να πάρουν τη νίκη στο συγκεκριμένο ματς, με τους φιλοξενούμενους να υποχωρούν στο 4-16.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Παύλου από τη μία και ο Παυλάκος από την άλλη είχαν αναλάβει πρωταγωνιστικό ρόλο ο καθένας για την ομάδα του στα πρώτα λεπτά και το σκορ πήγε στο 6-6. Ο Χατζηαντωνιάδης έφερε αποτέλεσμα κοντά στη ρακέτα και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με 8-9, αλλά στο τέλος του δεκαλέπτου η Peristeri Trelleborg ήταν αυτή που πέρασε μπροστά. Λεβεντούρης και Βαγενάς πήγαν το σκορ στο 14-10 και έτσι έκλεισε η πρώτη περίοδος.

Οι γηπεδούχοι στο πρώτο μισό της δεύτερης περιόδου ήταν πιο δημιουργικοί, αλλά και αποτελεσματικοί στις εκτελέσεις τους και έτσι βρέθηκαν στο 25-18. Παυλάκος και Κάλλης μείωσαν σε 25-23, όμως και πάλι οι γηπεδούχοι είχαν τον τρόπο για να απομακρυνθούν. Ο Παλάσκας έκανε δουλειά πίσω από τα 6,75 και σε συνεργασία με τον Δρακόπουλο κράτησαν μπροστά και σε απόσταση 7 πόντων την ομάδα τους (31-24).

Μετά τη διακοπή του ημιχρόνου η Peristeri Trelleborg ήταν η ομάδα που έδειχνε να πατάει καλύτερα στο παρκέ. Ο Τύρος έφερε πόντους από το τρίποντο, ο Παύλου εκμεταλλεύτηκε τις βολές του και το σκορ πήγε στο 40-32. Οι Alepoudiarides βελτίωσαν την εικόνα τους και με τους Κάλλη και Παυλάκο να βγαίνουν μπροστά πλησίασαν στο πόντο (42-41). Οι γηπεδούχοι έκαναν λάθη στο σημείο εκείνο και έτσι ο Κάλλης βρήκε την ευκαιρία και έγραψε το 42-43 με το οποίο τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο.

Παρά το γεγονός πως η ψυχολογία ήταν με το μέρος των φιλοξενούμενων, η Peristeri Trelleborg ήταν αυτή που μπήκε πιο αποφασισμένη στη τέταρτη περίοδο και με ένα σερί 7-0 έφτασε στο 49-43. Ο Παύλου πήρε από το χέρι την ομάδα του και ο Τύρος βοήθησε πολύ ώστε να έρθει το +10(61-51) σε ένα καθοριστικό χρονικό σημείο. Οι Alepoudiarides δεν μπόρεσαν να «σηκώσουν κεφάλι» στα εναπομείναντα λεπτά και έτσι η τελευταία κόρνα βρήκε το σκορ στο 67-52.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ιωάννης Τύρος με 23 πόντους, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 11 ριμπάουντ και 1 μπλοκ. Από τους Alepoudiarides ξεχώρισε ο Δημήτρης Χατζηαντωνιάδης με 5 πόντους, 17 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 μπλοκ.

Peristeri Trelleborg (Τσίντζας): Βαγενάς 5(2ρ.), Δρακόπουλος 13(4ρ.), Λεβεντούρης 4(10ρ.), Παλάσκας 7(2ρ.), Παύλου 13(4ρ.), Σταυρόπουλος 2(1ρ.), Τσίντζας, Τύρος 23(11ρ.)

Alepoudiarides (Φραντζολάς): Αϊβατόγλου 4(15ρ.), Κάλλης 10(3ρ.), Παυλάκος 19(8ρ.), Φραντζολάς 2(4ρ.), Χατζηαντωνιάδης 5(17ρ.), Χατζηδημητρίου 12(3ρ.)

Τι μας άρεσε: Η αποφασιστικότητα της Peristeri Trelleborg στις αρχές της τέταρτης περιόδου.