18/11/2021
Falcons - - - - - 41 -
Bar Χελώνα - - - - - 49 -

Μήπως το ροζ πάει γάντι στη BarΧελώνα;

Εθισμό στα ροζ φύλλα αγώνα έχει πάθει η BarΧελώνα που μετά την ήττα με buzzer beater, επέστρεψε δυναμικά και κατόρθωσε να κερδίσει τους Touvlakers με σκορ 41-49 σε 1 ντέρμπι για την D. League. Μπορεί η νέα μεταγραφή των γηπεδούχων μαζί με τον Ιωάννου να έκαναν τα αδύνατα δυνατά, αλλά ο Χρυσοβέργης χάρισε την νίκη στην ομάδα του που έπαιξε ορθό μπάσκετ κατά διαστήματα.

Μέτριο έως κακό ήταν επιθετικά το 1ο δεκάλεπτου του αγώνα. 7-10 ήταν το επιμέρους σκορ με τις 2 ομάδες να είναι σε γενικές γραμμές άστοχες. Από 1 καλάθι είχαν Ιωάννου, Φώτου και Ζυγομαλάς για τους TL. Στην αντίπερα όχθη, 2 καλάθια έβαλε ο Σπανός και από 1 τρίποντο είχαν Τσίρος και Σταθόπουλος.

Τα ηνία του αγώνα πήραν οι Touvlakers στην 2η περίοδο. Η ομάδα του Μάκη Θεοδωρακόπουλου που αγωνιζόταν χωρίς τον αρχηγό της, έδειξε σημάδια τρομερής βελτίωσης, με όλη την ομάδα να κινεί σωστά την μπάλα. 7 πόντους με 2 τρίποντα είχε ο εκπληκτικός Ιωάννου, ενώ ο Φώτου έδειξε ότι μπορεί να προσφέρει πολλά στο οργανωτικό κομμάτι του παιχνιδιού. 3 πόντους είχε ο Σταθόπουλος που έφτασε συνολικά τους 6. Κακό δεκάλεπτο για τις «χελώνες» που δεν μπορούσαν να εκδηλώσουν σωστές επιθέσεις. 15-9 ήταν το επιμέρους σκορ.

Στην αντεπίθεση πέρασαν οι φιλοξενούμενοι το 3ο δεκάλεπτο μετατρέποντας το -3 σε +4 (11-18). Μπροστάρηδες σε αυτή την προσπάθεια των «χελωνών» ήταν επιθετικά ο Χρυσοβέργης με 10 πόντους και αμυντικά ο Σπανός με πολλά κλεψίματα και ριμπάουντ. Στο τρίποντο του Μαργαρίτη έμειναν οι Touvlakers που ξέμειναν από αντοχές.

Με την απόσταση μεταξύ των 2 ομάδων μόλις στα 2 καλάθια, όλα ήταν ανοιχτά στην 4η και τελευταία περίοδο του αγώνα. Μπορεί οι Touvlakers να το πάλεψαν και ο Ιωάννου να σταμάτησε στους 17 πόντους, αλλά η BarΧελώνα έμαθε από την ήττα-μάθημα στην προηγούμενη αγωνιστική και καθάρισε το παιχνίδι όταν είχε την ευκαιρία. 41-49 ήταν το τελικό σκορ ανάμεσα σε 2 ομάδες που βελτιώνονται συνεχώς.

Mvp του αγώνα ήταν ο Χρυσοβέργης με 13 πόντους, 10 ριμπάουντ (4-6) και 3 κλεψίματα σε 23:21 λεπτά συμμετοχής. Για τους Touvlakers ξεχώρισε ο Γιώργος Ιωάννου που πέτυχε 17 πόντους παράλληλα με 13 ριμπάουντ (4-9), 3 κλεψίματα και μόλις 2 λάθη σε 36:24 λεπτά αγώνα.

Σαν σύνολο, οι Touvlakers είχαν 10/32 δίποντα (31,25%), 4/17 τρίποντα (23,5%), 9/17 βολές (52,9%), 46 ριμπάουντ (9-37), 6 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 23 λάθη. Η BarΧελώνα είχε 14/51 δίποντα (27,4%), 4/17 τρίποντα (23,5%), 9/17 βολές (52,9%), 41 ριμπάουντ (16-25), 6 ασίστ, 18 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 14 λάθη.

Touvlakers(Ιωάννου): Φίλιας, Ιωάννου 17 (13 ριμπ), Φώτου 7, Ζυγομαλάς 2, Κωστούλας 4 (15 ριμπ), Μπουχάγιερ 5, Μαργαρίτης 4, Καϊάφας 4.

BarΧελώνα(Παπαδόπουλος): Λυκούδης 6 (8 ριμπ), Παπαδόπουλος 6, Κασιμάτης, Χρυσοβέργης 13 (10 ριμπ), Σινογιώργος 4, Τσίρος 3, Σταθόπουλος 8, Σπανός 9 (10 ριμπ, 9 κλεψίματα).

Key Player: Ο παίχτης-κλειδί του αγώνα ήταν ο Γιώργος Σπανός καθώς όχι μόνο μάζεψε 10 ριμπάουντ (5-5) αλλά έκλεψε 9 φορές την μπάλα και ήταν ο αμυντικός «πυλώνας» της ομάδας του!

Τι μας άρεσε: Ο τρόπος που διαχειρίστηκε το παιχνίδι η BarΧελώνα που δείχνει τεράστια βελτίωση σε σχέση με τα ματς του κυπέλλου!