14/04/2024
Agrinio Cava Beers 9 15 24 19 - 67 -
Pharmaco Team 15 12 9 12 - 48 -

Τρέχοντας στους 4 οι Cava Beers

Με μεγάλη νίκη 67 – 48, που στηρίχθηκε στο ασταμάτητο πρεσάρισμα και τρέξιμο των αντιπάλων τους, οι περσινοί πρωταθλητές γύρισαν την εις βάρος τους κατάσταση, έφεραν τούμπα τη σειρά και προκρίθηκαν στους 4 του φετινού Basketaki Agrinio.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η ομάδα των Cava Beers είναι, εκτός των πολλών άλλων που έχει πετύχει στην διοργάνωση, η πρώτη ομάδα που προκρίνεται από 3 ο αγώνα στα πλειοφς του Basketaki Agrinio και μάλιστα με ανατροπή μιας και ηττήθηκε στο πρώτο ματς της σειράς με την Pharmaco Team.

Η ομάδα της Pharmaco Team μπήκε στο ματς πολύ σοβαρή και όπως και στα προηγούμενα της σειράς ξεκίνησε να χτυπά την ρακέτα των αντιπάλων εκμεταλλευομένη την δύναμη των Κουδούνα, Γκρίζη στην αρχή και του Γκάτση στη συνέχεια.

Με την καθοδήγηση και τις πάσες του Καρέτσου κατά πρώτο λόγο κατάφεραν να πάρουν την πρωτοβουλία στο σκορ και να κλείσουν την πρώτη περίοδο με σκορ 9-15 ελέγχοντας πλήρως τον ρυθμό του αγώνα.

Η ομάδα των Cava Beers δυσκολεύτηκε να προσαρμοστεί στο σοβαρό και μελετημένο παιχνίδι των αντιπάλων τους και προσπαθούσε χωρίς αποτέλεσμα να βρει λύσεις από μακρινή απόσταση. Με τον τρόπο αυτό η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 10 πόντους υπέρ των φιλοξενούμενων. Μόλις όμως αναγκάστηκε να παίξει με κοντύτερο σχήμα λόγω και των φάουλ που ταλαιπωρούσαν τον μοναδικό αξιόπιστο ψηλό της ομάδας Πέτρο Καλλιακμάνη, βρήκε τα πατήματά της και έφτασε τη διαφορά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου στους 3 πόντους τρέχοντας επιμέρους σκορ 15-12.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα των Cava Beers έβαλε σε εφαρμογή το μεγάλο της όπλο. Με ασταμάτητη πίεση και τρέξιμο σε όλο το γήπεδο κούρασε πολύ τον κουμανταδόρο των αντιπάλων Κώστα Καρέτσο και με τρέξιμο σε κάθε ευκαιρία προηγήθηκε πρώτη φορά με 31 – 30 και από τότε δεν άφησε ποτέ το τιμόνι στο σκορ.

Τρέχοντας σκορ 24 – 9 στην τρίτη περίοδο έβαλαν της βάσεις για τη νίκη κλείνοντας το δρόμο προς το καλάθι για τους αντιπάλους τους. Με το πόδι στο γκάζι και με τους αντιπάλους να μην μπορούν να βρουν λύση στο κατέβασμα και στην σωστή οργάνωση του παιχνιδιού, οι περσινοί πρωταθλητές με πρωταγωνιστές τους Αραχωβίτη, Ρέντζιο και τον ουσιαστικό Κολοβό, οδηγήσαν την Pharmaco Team σε συνεχόμενα λάθη και τελικά σημείωσαν μεγάλη νίκη και πρόκριση στους ημιτελικούς του πρωταθλήματος απέναντι στους «παλιούς γνώριμους» Emporio Armani.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές Cava Beers και Betsson Mvp ο Λευτέρης Αραχωβίτης με 17 πόντους 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ οι Ρέντζιος και Κολοβός ακολούθησαν με 9 πόντους.

Από την άλλη για τους Pharmaco Team ο Πάνος Κουδούνας με 14 και 15 ριμπάουντ και ο Γκρίζης με 11 και επίσης 15 ριμπάουντ διασώθηκαν από το ναυάγιο της ομάδας τους.

Τι μας άρεσε: Με ασταμάτητο τρέξιμο και την καρδιά του πρωταθλητή η ομάδα των Agrinio Cava Beers φάνηκε ότι δε θα παραδώσει τόσο ευκολά τον τίτλο της.

Τι δε μας άρεσε: Η έλλειψη ικανού καθοδηγητή μετά την κούραση του Καρέτσου για την Pharmaco Team έφερε την ήττα και τον αποκλεισμό από τη συνέχεια του Basketaki Agrinio.

AGRINIO CAVA BEERS (Θανάσης Ζαμπάρας) Αραχωβίτης 17(3), Διαμάντης 4, Ζαρκάδας 3, Καλλιακμάνης 8, Καραθανασόπουλος, Κολοβός 9 (1), Κουβέλης 7 (1), Παρθένης 3 (1), Ρέντζιος 9 (1), Στραβοδήμος 5, Τριμπόνης, Χαιδής 2.

PHARMACO TEAM (Γιάννης Κονιδάρης) Αλιφέρης, Γκάτσης, Γκρίζης 11(1), Καρέτσος4 (1), Καρτσακλής 4, Κουδούνας 14, Σωτηρόπουλος 3, Τσουκαλάς 3, Χολής 3(1).