29/04/2024
Pink Paper 20 15 10 15 - 60 -
Indians 11 27 19 11 - 68 -

Χαλαρά και ωραία οι Indians!

Μετά από ένα ήρεμο και ελεύθερο παιχνίδι, οι Indians κέρδισαν τους Pink Papers με 60-68 στο Κάρβουνο και έκαναν το 2/2 στον δεύτερο όμιλο της Summer Master League, αφήνοντας παράλληλα τον αντίπαλο χωρίς νίκη!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους Pink Papers, καθώς με 10 πόντους του Καμπόσου και 4 του Καρπούζη, προηγήθηκαν με 20-8, 1:00 για τη λήξη της πρώτης περιόδου. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 20-11, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Βασσάλος με το δεύτερο τριποντάκι του.

Στη δεύτερη περίοδο ο Σακκής ανέλαβε δράση για τους γηπεδούχους και με 10 δικούς του πόντους και τρίποντο του Αζάρ, παίρνοντας έτσι αέρα 15 πόντων, 30-15. Κάπου εκεί οι Indians ξύπνησαν και με 12 νέους πόντους του Βασσάλου και 8 του Καραγιαννίδη, όχι μόνο μείωσαν, αλλά πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 35-38!

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισε η παρέα του Μηνά και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όταν με ακόμη 8 πόντους του Καραγιαννίδη, 4 του Χασάπη και τρίποντο του Βασσάλου, έχτισε διψήφια διαφορά 12 πόντων, 45-57.  Τους Pink Papers κράτησαν ορθοοθε σε εκείνο το σημείο τα τρίποντα των Καμπόσου και Ζηζόπουλου. Σκορ τρίτης περιόδου 45-57!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι "Ινδιάνοι" διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Πονηράκο, Καραγιαννίδη και Βασσάλο, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 60-68. Για τους "Ροζούληδες" στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Σακκής, Καμπόσος, Αζάρ και Κοντομίχος.

Πολυτιμότερος των Pink Papers ο Σακκής με 18 πόντους, έχοντας 6/6 βολές, 6/16 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 7 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Betsson MVP των Indians ο  Καραγιαννίδης με 18 πόντους, έχοντας 1/1 βολή, 4/4 δίποντα και 3/10 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Pink Papers (Καμπόσος): Σακκής 18, Αζάρ 11 (2), Καρπούζης 4, Θεοδώρου, Καμπόσος 18 (4), Κοντομίχος 6, Ζηζόπουλος 3 (1)

Indians (Μηνάς): Βασιλάκος 2, Καραγιαννίδης 18 (3), Χασάπης 6, Βασσάλος 24 (5), Πονηράκος 10 (1), Μπακάλης 2, Πολύζος 6

Τι μας άρεσε: Τα double-double των Βασσάλου - Καραγιαννίδη!