ΤΜΡ
0
0

Ανακεφαλαίωση

Ένα καλό ξεκίνημα έκαναν οι Flood προκειμένου να περάσουν στον επόμενο γύρο των μπαράζ καθώς επιβλήθηκαν των New York Pick Knicks με 62-53. Ήταν ένα ματς αμφίρροπο με τους Flood να κάνουν την αντεπίθεσή τους στο δεύτερο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο τέταρτο δεκάλεπτο και να φεύγουν τελικά νικητές από το Seven Sports το απόγευμα της Παρασκευής.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και μετά από τέσσερα λεπτά αγώνα προηγούνταν με τέσσερις πόντους (11-7). Οι Pick Knicks μείωσαν στο καλάθι ένα λεπτό αργότερα (11-9) αλλά στη συνέχεια με σερί 8-0 αντέδρασαν οι Flood και δημιούργησαν διψήφια διαφορά (19-9) κλείνοντας ιδανικά το πρώτο δεκάλεπτο.

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και σιγά σιγά μείωναν τη ψαλίδα τροφοδοτώντας τον Αντωνόπουλο. Μάλιστα η άμυνά τους ήταν τόσο καλή που περιόρισαν τους αντιπάλους τους στους εφτά πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η χαριστική βολή ήρθε από τον Νάννο που με τρίποντο στην εκπνοή έδωσε και πάλι προβάδισμα στους φιλοξενούενους (26-27).

Οι Pick Knicks πήραν μια μικρή διαφορά στα πρώτα τρία λεπτά της επανέναρξης (30-35) αλλά γρήγορα απάντησαν οι γηπεδούχοι και ισοφάρισαν ακριβώς στο 25’. Πόντο – πόντο πήγαιναν οι δύο ομάδες στο δεύτερο μισό της περιόδου με τους φιλοξενούμενους να κρατάνε τελικά το προβάδισμα με την ολοκλήρωση τριάντα λεπτών στο ματς (43-45).

Μέσα σε τρία λεπτά ήρθε η ανατροπή των Flood οι οποίοι έτρεξαν σερί 15-2 με τους Γρηγορακάκη, Ζαφειρόπουλο και Χριστοφίλη να ξεχωρίζουν σ’ αυτό το διάστημα και να δίνουν αέρα 11 πόντων στην ομάδα τους (58-47). Οι New York Pick Knicks το μόνο που κατάφεραν ήταν να ρίξουν κατά έναν πόντο τη διαφορά στα υπολειπόμενα εφτά λεπτά δημιουργώντας το τελικό σκορ (62-53).

Καλύτερος για τους γηπεδούχους ήταν ο Ζαφειρόπουλος που σημείωσε 13 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 μπλοκ και 1 λάθος.Καλύτερος για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Αντωνόπουλος που σημείωσε 16 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 λάθη.

Οι νικητές είχαν στα δίποντα 39% (15/38), 24% στα τρίποντα (6/25), 66% από τη γραμμή των βολών (14/21), μάζεψαν 38 ριμπάουντ (11 επιθετικά), μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές τη μπάλα, έκαναν 4 μπλοκ και 16 λάθη.Οι ηττημένοι είχαν στα δίποντα 33% (14/42), 30% στα τρίποντα (6/20), 45% από τη γραμμή των βολών (7/15), μάζεψαν 41 ριμπάουντ (14 επιθετικά), μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές τη μπάλα, έκαναν 1 μπλοκ και 19 λάθη.

Flood: Γρηγορακάκης 8, Ζαφειρόπουλος 13, Δεδούσης, Τσάπας 10, Παπαϊωάννου 5 (1), Ασπιώτης 12 (2), Αλεκανιώτης 3 (1), Χριστοφίλης 10 (2).

New York Pick Knicks: Δημητρέλος 2, Σπηλιόπουλος 5, Αντωνόπουλος 16 (1), Βασιλείου 9 (3), Νάννος 9 (2), Αθανασίου 9, Τσέτσικας 1, Ζαχαριάδης 2.

Τι μας άρεσε: Ήταν ένα ματς με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ και είμαστε σίγουροι πως και στον δεύτερο γύρο η πρόκριση θα κριθεί στις λεπτομέρειες.

Τι δε μας άρεσε: Τα πολλά λάθη και των δύο ομάδων.