ΤΜΡ
0
0

Ανακεφαλαίωση

Την παράταση χρειάστηκαν οι New York Pic Knicks για να λυγίσουν τους Mafia Ballers και με το 66-65 παραμένουν στην κορυφή του δευτέρου ομίλου της D2-League μετά την ολοκλήρωση της 15ης αγωνιστικής.

Αν και βρέθηκαν να χάνουν με 10-4 στα πρώτα τρία λεπτά, οι Mafia Ballers έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο σε θέση οδηγού με 16-17, με τον Κώτσο να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 7 πόντους. Οι Βασιλείου (7π), Τσαγκάρης (4π) και Νάννος (3π) ήταν αυτοί που έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο οι New York Pic Knicks έσφιξαν την άμυνά τους και με τους Ζαχαριάδη (7π), Κοντογιάννη (4π) και Δημητρέλλο (4π) να πετούν φωτιές, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 10 πόντων, 37-27. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν όρθιους σε εκείνο το διάστημα οι Μπουγιούκας (4π), Καραγιαννίδης (3π) και Κώτσος (3π).

Με τον Τσαγκάρη να παίρνει την σκυτάλη στην επίθεση με 7 πόντους και τους Νάννο – Αντωνόπουλο να τον ακολουθούν με 3 πόντους έκαστος, οι “γκρι” άνοιξαν την ψαλίδα στους 14 πόντους, 50-36, στα μέσα της τρίτης περιόδου. Το μόνο που κατάφεραν οι κιτρινόμαυροι ήταν να μειώσουν στους 11, 50-39, με τους Αδαμάκη και Κώτσο να πετυχαίνουν 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Mafia Ballers μπήκαν αποφασισμένοι να κάνουν την μεγάλη ανατροπή, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ με 52-53, 1:30 για την λήξη, χάρη σε 6 πόντους του Αδαμάκη, 3 του Καραγιαννίδη και τρίποντο του Κώτσου. Στην επόμενη επίθεση των New York Pic Knicks ο Νάννος ευστόχησε από την περιφέρεια, κάνοντας το 55-53, για να στείλει το ματς στην παράταση ο Κώτσος με ατομική ενέργεια, 55-55!

Στο έξτρα πεντάλεπτο ανέλαβαν δράση για τους γηπεδούχους οι Σπηλιωτόπουλος και Αντωνόπουλος, αφού με 7 πόντους του πρώτου και 4 του δευτέρου, οδήγησαν τους New York Pic Knicks στην μεγάλη νίκη με 66-65. Μόνος του πάλευε για τους Mafia Ballers ο Αδαμάκης, ωστόσο οι 6 πόντοι που πέτυχε δεν ήταν αρκετοί.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 11/20 βολές, 17/49 δίποντα και 7/25 τρίποντα. Πήραν 50 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/23 βολές, 18/52 δίποντα και 6/21 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές και έκαναν 10 λάθη.

Κορυφαίος των New York Pic Knicks ο Σπηλιωτόπουλος με 9 πόντους, έχοντας 3/4 βολές, 3/5 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των Mafia Ballers ο Κώτσος με 22 πόντους, έχοντας 2/3 βολές, 4/10 δίποντα και 4/9 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη.

New York Pic Knicks (Τσαγκάρης): Δημητρέλλος 4, Σπηλιωτόπουλος 9, Αντωνόπουλος 9, Βασιλείου 7 (1), Μαργαρίτης, Νάννος 9 (3), Τσέτσικας, Αθανασίου 4, Ζαχαριάδης 7 (1), Τσαγκάρης 13 (2), Κοντογιάννης 4

Mafia Ballers (Μπουγιούκας): Κώτσος 22 (4), Πατεράκης 2, Καραγιαννίδης 8, Δροσόπουλος, Οικονομόπουλος 2, Σωτηρίου 3, Μπουγιούκας 6, Αδαμάκης 19 (2), Σκάρος 2

Τι μας άρεσε: Το τρομερό φινάλε τόσο της κανονικής διάρκειας του αγώνα, όσο και της παράτασης!