ΤΜΡ
0
0

Ανακεφαλαίωση

Νικηφόρα συνέχισαν την πορεία τους στην φετινή Development 2 κατηγορία οι Termites, με τους γηπεδούχους να κερδίζουν με 50-41 την Sparta , στην αναμέτρηση που διεξήχθη στο κλειστό του Κολωνού.

Μακρογιάννης και Καρκατσέλης ανέλαβαν να … σηκώσουν το επιθετικό βάρος των προσπαθειών των δύο ομάδων στις αρχές της αναμέτρησης, με το σκορ να αποτυπώνει το ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο, που έκλεισε στο 12-12.

Ο Καρκατσέλης συνέχισε να είναι εξαιρετικός και στη συνέχεια, με την άμυνα της Sparta να μην μπορεί να τον περιορίσει, με τους Termites να παίζουν πραγματικά εξαιρετικό μπάσκετ και το πρώτο ημίχρονο να τους βρίσκει μπροστά στο σκορ με 30-21

Μακρογιάννης και Τρανούδης πήραν παραπάνω προσπάθειες, με την Sparta να προσπαθεί πολύ να γυρίσει την κατά της κατάσταση μέχρι στιγμής στο παιχνίδι, με τον Αποστολόπουλο όμως να σκοράρει από τα 6.75 , οι γηπεδούχοι κράτησαν τη διαφορά σε διψήφιο, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 46-35.

Με τον Βάθη να σκοράρει από την περιφέρεια και την Sparta να κάνει την τελευταία της προσπάθεια για ανατροπή, ξεκίνησε η τελευταία περίοδος, με τους Termites όμως να … μη σπάνε και να κρατούν μέχρι τέλους, με τη νίκη να έρχεται με σκορ 50-41.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ευάγγελος Καρκατσέλης με 19 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και ένα λάθος. Από Sparta  ξεχώρισε ο Μακρογιάννης με 21 πόντους, 19 (!) ριμπάουντ, 2 ασίστ και ένα κλέψιμο.

Συνολικά οι Termites είχαν 13/46 δίποντα, 7/16 τρίποντα, 3/5 βολές, 43 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 3 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 10 λάθη. Συνολικά η Sparta BC είχε 7/23 δίποντα, 7/45 τρίποντα, 6/8 βολές, 41 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 3 κλεψίματα και 5 λάθη.

Termites (Καρκατσέλης): Πολύδωρος 4, Αποστολόπουλος 11, Καρκατσέλης 19, Τουμπακάρης 7, Σπανός 3, Φιλιππαίος, Χριστόπουλος 6.

Sparta (Κοτρώνης): Διαμαντόπουλος 3, Τρανούδης 6, Βάθης 8, Σπανίδης, Λοράνδος 3, Μηνασίδης, Γιαννόπουλος, Μαυρούτσος, Μακρογιάννης 21(19 ριμπ.).

Τι μας άρεσε: Το πολύ όμορφο μπάσκετ που έπαιξαν οι Termites!

Τι δεν μας άρεσε: Η απουσία του coach Κοτρώνη, η οποία σίγουρα έπαιξε το ρόλο της για την ήττα της Sparta!