ΤΜΡ
0
0

Ανακεφαλαίωση

Ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι έλαβε μέρος το βράδυ της Τρίτης στα κλειστά γήπεδα του Προμηθέα. Πιο αναλυτικά, η Devotion υποδέχθηκε την Think Digital Group. Το ματς ήταν ιδιαίτερου ενδιαφέροντος με τις 2 ομάδες να παίζουν στο ίδιο μήκος κύματος και ρυθμού. Εν τέλει, η Devotion με τον Δενδή οδηγό και τον Βασιλείου συνοδηγό πήρε την νίκη με σκορ 74-66 ενάντια σε μία πολύ καλή TDG!

Σε πολύ καλό επιθετικά παιχνίδι εξελίχθηκε το 1ο δεκάλεπτο του αγώνα. Ο Λιοφάγος έβαλε 2 τρίποντα για την Devotion ενώ 5 πόντους είχε ο πάντα αξιόπιστος Δενδής. Από την άλλη πλευρά, 3 καλάθια είχε ο Βαρελάς για την TDG και 2 η καλύτερη φετινή μεταγραφή των «μπλε», ο Καραντζής, για το 24-16.

Πιο ισορροπημένη ήταν η 2η περίοδο. Ο ρυθμός έπεσε και το τέμπο έγινε πιο αργό. Από 4 πόντους είχαν οι Δενδής, Πετρόπουλος και Παπαφιλιππού που έβαλε 2 δύσκολα σουτ. Με 8 πόντους μεταξύ των οποίων και 1 τρίποντο, ο Βαρελάς κράτησε ζωντανή την Think Digital.

Η ζημιά για την ομάδα του Καπερώνη έγινε στο 3ο δεκάλεπτου του αγώνα. Με υπομονή, καλές άμυνες και με έναν μαινόμενο Βασιλείου (10), η Devotion έβαλε 30 πόντους και ξέφυγε στο σκορ (+24). Οι Καπερώνης και Βαρελάς δεν κατάφεραν να αντιδράσουν στον «βομβαρδισμό» των αντιπάλων, με άμεσο αποτέλεσμα να μείνει η Think Digital Group πίσω στο σκορ.

Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν αν και έχαναν με 24 πόντους. Έπαιξαν πολύ καλά και έδειξαν σημάδια οργανωμένης ομάδας. Όμως η τρομερή εμφάνιση του Βαρελά και το, παραλίγο, tripledouble του captain Digital δεν έφτασαν για να γυρίσουν το παιχνίδι τούμπα. Έτσι λοιπόν, η Devotion πρόσθεσε στην συλλογή της ακόμα ένα ροζ φύλλο αγώνα με τον Τζαμαρία να έχει 8 πόντους στα τελευταία 10 λεπτά!

Mvp του αγώνα ήταν για ακόμη μία φορά ο Δημήτρης Δενδής με 13 πόντους, 19 ριμπάουντ (2-17), 2 ασίστ και 3 λάθη σε 31:11 λεπτά. Σούταρε 2/6 δίποντα (33,3%), 1/2 τρίποντα (50%) και 6/9 βολές (66,7%). Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Λάμπρος Βαρελάς με 24 πόντους, 13 ριμπάουντ (4-9), 3 ασίστ, 4 κλεψίματα και 3 λάθη σε 40 λεπτά. Σούταρε 10/21 δίποντα (47,6%), 1/3 τρίποντα (33,3%) και 1/2 βολές (50%).

Σαν σύνολο, η Devotion είχε 24/57 δίποντα (42,1%), 3/17 τρίποντα (17,6%), 50 ριμπάουντ (12-38), 11 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 12 λάθη. Η TDG είχε 26/65 δίποντα (40%), 4/22 τρίποντα (18,2%), 2/5 βολές (40%), 45 ριμπάουντ (13-32), 15 ασίστ, 9 κλεψίματα και 10 λάθη.

Devotion (Λιοφάγος): Πετρόπουλος 10, Νικολόπουλος 12, Τζαμαρίας 6, Βασιλείου 17, Σαζακλής 2, Παπαφιλίππου 4, Ρουμελιώτης 4 (12 ριμπ), Δενδής 13 (19 ριμπ), Λιοφάγος 6.

Think Digital (Καπερώνης): Καπερώνης 12 (8 ριμπ, 8 ασίστ), Σπυρόπουλος 12, Καυκαλιάς 2, Καραντζής 10 (7 ριμπ), Σταγκίδης 6, Γρίβας, Βαρκιτζόγλου, Κανούτος, Βαρελάς 24 (13 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Η παιχνιδάρα του Βασιλείου που παίζει σαν Mvp!