ΤΜΡ
0
0

Ανακεφαλαίωση

Εύκολη νίκη με 83-31 πήραν οι Ανυπότακτοι Γαλάτες κόντρα στους The Three Strip3s για την πέμπτη αγωνιστική του Basketaki Cup. Αυτή μάλιστα ήταν και η τέταρτη συνεχόμενη στο θεσμό του Κυπέλλου για τους «κιτρινοκόκκινους».

Δυναμικό ξεκίνημα είχαν στην πρώτη περίοδο οι Γαλάτες, οι οποίοι από νωρίς κατάφεραν να πάρουν διαφορά με ένα σερί 7-0. Στον αντίποδα, οι μπλοκαρισμένοι ThreeStrip3sμείωσαν σε 3-7 με ένα τρίποντο του Μουστακάτου. Οι παίκτες του Αργύρη Τερζή, μάλιστα πήραν διαφορά 10 πόντων (3-13), με τον Σπίνο να διαμορφώνει το 5-13 του πρώτου δεκαλέπτου.

Επίσης, καλό ήταν το ξεκίνημα των Γαλατών στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Λαδά να «κουβαλάει» την ομάδα του στην επίθεση και να την φέρνει στο 7-19 με δύο δικά του καλάθια και μία ασίστ. Οι «κιτρινοκόκκινοι», που βρέθηκαν μπροστά με 13-28, κατάφεραν με ένα σερί 8-0 να αυξήσουν την διαφορά στο +23 (13-36). Με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 16-40.

Η τρίτη περίοδος ήταν παράσταση για ένα ρόλο. Ο λόγος φυσικά για τον Λαδά, ο οποίος «έκοβε« και «έραβε» ή καλύτερα σκόραρε και μοίραζε. Ο γκαρντ των Γαλατών πέτυχε οκτώ πόντους και έτρεχε συνεχώς στον αιφνιδιασμό την ομάδα του, η οποία έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο, όντας μπροστά με 24-58.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Γαλάτες δεν σταμάτησαν να σκοράρουν, με τους Λαδά και Σταθάτο να σκοράρουν από 6 και 4 πόντους αντίστοιχα. Από την άλλη όχθη, λίγα πράγματα, με αποτέλεσμα το ματς να λήξει με 31-83 υπέρ των τυπικά φιλοξενούμενων.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6/11 βολές, 10/54 δίποντα και 5/23 τρίποντα. Επίσης, πήραν 23 ριμπάουντ, είχαν 6 ασίστ, κλέψανε 4 φορές, υπέπεσαν σε 22 λάθη και είχαν μία τάπα. Από την άλλη, οι νικητές είχαν 6/11 βολές, 36/81 δίποντα και 5/15 τρίποντα. Επιπλέον, μάζεψαν 57 ριμπάουντ, είχαν 16 ασίστ, 13 κλεψίματα και 9 λάθη.

Πολυτιμότερος της αναμέτρησης για τους The Three Strip3s ήταν ο Μουστακάτος με 3/4 βολές, 3/7 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Μάζεψε 3 ριμπάουντ και έκλεψε 1 φορά, ενώ δεν έκανε κάποιο λάθος. MVP των Ανυπότακτων Γαλατών ήταν ο Λαδάς με 2/4 βολές, 9/20 δίποντα και 0/2 στα τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, είχε 7 ασίστ, έκλεψε 5 φορές και είχε ένα λάθος.

The Three Strip3s (Μποντικούλης):Αϊβαλιώτης, Αλερτάς, Αποστολίδης, Καβαλλάρης, Καραντζούλης, Μαλαμός, Μουστακάτος 11 (2), Πάγκαλης 4, Πέπα, Σιφνιός 10 (2), Σκαρβέλης, Σπίνος 6 (1).

Ανυπότακτοι Γαλάτες (Τερζής):Ανδρικόπουλος 2, Δούστος 7, Ζιώτας, Καζάνας 11, Λαδάς 20, Μαντάς 15 (1), Σιμιτζής 2, Σταθάτος 8 (2), Φραντζεσκάκης 6, Φώτου 12 (2).

Τι μας άρεσε: Οι αιφνιδιασμοί που έβγαζε τις περισσότερες φορές ο Λαδάς και τα γρήγορα καλάθια που έρχονταν.