ΤΜΡ
0
0

Ανακεφαλαίωση

Απογευματάκι Σαββάτου, 7 Μαρτίου, και στο ΓΣΠ Περιστερίου, οι San Antonio Smurfs, παίρνοντας από νωρίς τα ηνία του αγώνα, επικράτησαν εύκολα με 53 – 32 των Lazers.
Ο Γκουρογιάννης άνοιξε το σκορ του αγώνα για να απαντήσει αμέσως ο Αντωνακόπουλος. Στη συνέχεια οι Smurfs δέχτηκαν μόνο ένα καλάθι από τον Μήτση, ενώ στην επίθεση με 4 πόντους του Ανδριανάκου και βοήθειες από Νίκα, Καλαϊτζόγλου και Γκουρογιάννη πήραν προβάδισμα με 12 – 4.
Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να μπαίνουν δυνατά βρίσκοντας καλάθια από Παπαζώη, Γκουρογιάννη και Μουτσιόπουλο, ενώ οι Lazers με γκολ φάουλ του Δουνδουλάκη μείωσαν σε 18 – 7. Στην συνέχεια οι Smurfs που είχαν βρει ρυθμό στην επίθεση με 4 πόντους του Καλαϊτζόγλου, τρίποντο του Μουτσιόπουλου και καλάθια από Νίκα και Παπαζώη άνοιξαν κι άλλο την διαφορά, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Boss Αντωνακόπουλος με δύο καλάθια διαμόρφωνε το 29 – 11 σκορ ημιχρόνου.
Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Παπαθωμά για τους Lazers να πετυχαίνει 4 πόντους, αλλά τα Στρουμφάκια με Σταύρου , Νίκα και Γκουρογιάννη να πετυχαίνουν από ένα καλάθι έστειλαν την διαφορά στους 20(35 – 15). Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να μειώσουν με Δουνδουλάκη(4), Παπαθωμά και Αντωνακόπουλο, ενώ για τους Smurfs Παπαζώης(4) και Μουτσιόπουλος έγραψαν το 41 – 24.
Μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι σκόραραν με Παπαζώη και Μουτσιόπουλο, ενώ για τους φιλοξενούμενους Παπαθωμάς(4), Μήτσης και Παπαδημητρίου έριξαν την διαφορά στους 13(45 – 32). Το τελευταίο τετράλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στους Smurfs. Ανδριανάκος(6) και Σταύρου πέτυχαν 8 αναπάντητους πόντους διαμορφώνοντας το τελικό 53 – 32.
Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Ηλίας Γκουρογιάννης με 8 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χρήστος Μήτσης με 5 πόντους, 12 ριμπάουντ και 1 ασίστ.
Συνολικά οι Smurfs είχαν 22/47 δίποντα, 2/23 τρίποντα, 3/8 βολές, κατέβασαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.
Οι Lazers είχαν 15/59 δίποντα,0/12 τρίποντα, 2/14 βολές, κατέβασαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 18 λάθη.
San Antonio Smurfs(Καλαϊτζόγλου):Νίκας 6 (6ρ.), Καλαϊτζόγλου 6 (3κλ.), Αλέξης (14 ρ.), Ανδριανάκος 10 (6ρ.), Γκουρογιάννης 8 (10ρ.), Μουτσιόπουλος 9, Παπαζώης 10 (8ρ.), Σταύρου 4 (3ας.).
Lazers (Αντωνακόπουλος): Αντωνακόπουλος 8(3ας.), Καποδίστριας, Δουνδουλάκης 6 (6ρ.), Παπαθωμάς 10(9ρ.), Μήτσης 4 (12ρ.), Κοντιζάς (6 ρ.), Παπαδημητρίου 4 (8ρ.).
Τι μας άρεσε: Κάποιες πανέμορφες συνεργασίες που έβγαλαν τα Στρουμφάκια.