ΤΜΡ
0
0

Ανακεφαλαίωση

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι ανάμεσα σε δύο ισάξιες ομάδες, West Kings και Limoges απέδειξαν για ποιον λόγο είναι το πιο ενδιαφέρον ζευγάρι στα προημιτελικά της Elite League, με τους πρωταθλητές να παίρνουν απλά τη νίκη με 74-75 και έτσι ο δεύτερος αγώνας αναμένεται συναρπαστικός!

Η Limoges μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, καθώς με 6 πόντους του Δαβιλά, 4 του Παναγιώτη Αναστόπουλου, 4 του Βασιλόπουλου και τρίποντο του Ρουμελιώτη, προηγήθηκε με 11-21. Ο Σταυρούλης με 7 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά, ενώ 3 βολές πρόσθεσε ο Πεζούλας.

Στην δεύτερη περίοδο οι πρωταθλητές παρέμειναν εύκολα σε θέση οδηγού, βρέθηκαν μέχρι και στο +14, 18-32, πηγαίνοντας εν τέλει στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων, 31-38, χάρη σε 6 πόντους του Παναγιώτη Αναστόπουλου και 5 του Μπραντίτσα. Τους West Kings κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το διάστημα οι Γιάννης Τσεμπέρης (5π), Πεζούλας (5π) και Δακουτρός (4π), ενώ οι Σταυρούλης και Παπακωνσταντίνου είχαν από 3 πόντους ο καθένας.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Μαρφαντά κατάφερε να πλησιάσει στο καλάθι, όταν με 6 πόντους του Φωτόπουλου, 5 του Πεζούλα, 4 του Σταυρούλη και 3 του Γιώργου Αναστόπουλου, μείωσε στους 2, 42-44. Στη συνέχεια, όμως, της τρίτης περιόδου οι πρωταθλητές ανέβασαν εκ νέου στροφές και με 7 πόντους του Δαβιλά, 5 του Μπραντίτσα και τρίποντες βόμβες των Θωμαδάκη – Παναγάτου, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +9, 50-59.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι West Kings έχασαν πολλές ευκαιρίες να πάρουν κεφάλι στο σκορ για πρώτη φορά και έτσι η Limoges με ακόμη 5 πόντους του Δαβιλά, 4 του Ρουμελιώτη και 3 του Σταμάτη, έφτασε στη νίκη με 74-75. Για τους West Kings στα τελευταία λεπτά τις λύσεις στην επίθεση έδωσαν οι Πεζούλας και Δακουτρός με 9 και 8 πόντους, αντίστοιχα, ενώ μεγάλο τρίποντο στο τελευταίο λεπτό σημείωσε ο Βαγγέλης Τσεμπέρης, διαμορφώνοντας το τελικό 74-75!

Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το ντέρμπι έχοντας 18/30 βολές, 19/43 δίποντα και 6/23 τρίποντα. Πήραν 49 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 23/39 βολές, 17/35 δίποντα και 6/28 τρίποντα. Μάζεψαν 26 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν μόλις 3 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των West Kings ο Πεζούλας με 23 πόντους, έχοντας 4/7 βολές, 5/5 δίποντα και ¾ τρίποντα, ενώ πήρε και 2 ριμπάουντ. Κορυφαίος της Limoges ο Ρουμελιώτης με 7 πόντους, έχοντας 4/6 βολές, 1/1 δίποντο και 1/9 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος.

West Kings (Μαρφαντάς): Παπακωνσταντίνου 3 (1), Τσεμπέρης Γ. 5 (1), Κυρμίζογλου 1, Πεζούλας 23 (3), Τσεμπέρης Β. 3 (1), Χριστοδούλου, Δακουτρός 12, Καραγκούνης, Αναστόπουλος Γ. 3, Φωτόπουλος 7, Σταυρούλης 17, Καραγιάννης

Limoges (Ευριπιώτης – Σταματόπουλος): Θωμαδάκης 7 (1), Αναστόπουλος Π. 12, Δαβιλάς 20 (1), Μπραντίτσας 12 (2), Ρουμελιώτης 7 (1), Παναγάτος 3 (1), Σταμάτης 5, Βασιλόπουλος 9

Τι μας άρεσε: Το κυνηγητό που έπαιξαν οι δύο ομάδες!