ΤΜΡ
0
0

Ανακεφαλαίωση

Το απόγευμα της Κυριακής, 28 Ιουνίου, στο κλειστό του Περιστερίου, οι Tebelwolves κλείδωσαν την παραμονή τους επικρατώντας με 28 – 35 απέναντι στους Μίνωες σε ένα παιχνίδι που σημαδεύτηκε από την αστοχία των δύο ομάδων.

Οι Tebel πατούσαν καλύτερα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και είχαν προβάδισμα με Καραγρηγορίου, Γεράνιο και τρίποντο του Μασοκώστα, ενώ για τους Μίνωες ο Γκάτζιας μείωνε σε 3 – 6. Γεράνιος και Μασοκώστας πέτυχαν από ένα καλάθι ακόμα για τους φιλοξενούμενους διαμορφώνοντας το 3 – 10.
Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντο του Καραγρηγορίου που έστειλε την διαφορά στους 10, αλλά στη συνέχεια Δερδελάκος, Μάρκος και Παπαστάμος βρήκαν λύσεις και μείωσαν σε 8 – 13.Γεράνιος και Πενταγιώτης για τους Tebel, Πατίρης,Μπουραζάνης από την άλλη διαμόρφωσαν το 13-17 σκορ ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με καλάθι του Γεράνιου για τους φιλοξενούμενους, αλλά οι Μίνωες ανέβασαν την απόδοσή τους και με Κυριακόπουλο, Παπαστάμο και Δερδελάκο έφεραν το ματς στα ίσια 19 – 19.Ένα δίποντο του Παπαγεωργίου και μία βολή του Καραγρηγορίου διαμόρφωσαν το 19 – 22.

Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου οι Μίνωες μπήκαν δυνατά και με Παπαστάμο και Κυριακόπουλο πέρασαν πρώτη φορά μπροστά στον αγώνα , για να έρθει όμως ο Τζερεμές και με δύο συνεχόμενα τρίποντα να ξαναδώσει προβάδισμα με 23 – 28 στους Tebelwolves! Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια βρήκαν λύσεις με τρίποντο του Μάρκου και δίποντο του Μπουραζάνη, αλλά οι Λύκοι με Μασοκώστα, Πενταγιώτη και Τζερεμέ να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι καθάρισαν το ματς διαμορφώνοντας το τελικό! 28-35.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Διονύσης Γεράνιος με 7 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ιωάννης Μάρκος με 5 πόντους, 12 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Συνολικά οι Μίνωες είχαν 10/42 δίποντα, 2/16 τρίποντα, 2/6 βολές, κατέβασαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 18 λάθη.

Οι Tebelwolves είχαν 10/40 δίποντα, 4/21 τρίποντα, 3/8 βολές, κατέβασαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Μίνωες(Δερδελάκος): Μπουραζάνης 4, Μάρκος 5 (7ρ.), Πατίρης 3 (3κλ.), Χριστακόπουλος, Παπαστάμος 6 (8ρ.), Δρελιώζης, Κυριακόπουλος 4, Δερεδελάκος 3, Γκατζιάς 3(8ρ.).

Tebelwolves (Καρπούζος): Καραγρηγορίου 6, Παπαγεωργίου 2 (11ρ.), Τζερεμές 8, Μασοκώστας 7 (κλ.), Πενταγιώτης 5 (6ρ.),Καρπούζος , Γεράνιος 7 (10ρ.).

Τι μας άρεσε: Παρότι το ματς ήταν ντέρμπι παραμονής έγινε μέσα σε πολύ ήρεμα πλαίσια.