ΤΜΡ
0
0

Ανακεφαλαίωση

Με εντυπωσιακό τρόπο επέστρεψαν στις νίκες οι West Kings στην Elite League, καθώς στα πλαίσια της 20ης αγωνιστικής επικράτησαν εύκολα των Λεγάμενων με 82-45 στο κλειστό του Κολωνού, κάνοντας ακόμη ένα βήμα για την είσοδο στα play-off!

Σεληνιασμένοι εμφανίστηκαν οι West Kings στο ξεκίνημα του αγώνα, καθώς με 8 πόντους του Πεζούλα, 7 του Δακουτρού, 4 του Σάρλη και τρίποντο του Σταυρούλη, προηγήθηκαν μέχρι και με 14 πόντους, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο 10, 26-16. Η τριπλέτα Σαμαρτζή (8π), Γκανιάτσα (5π) και Βρεττάκου (3π) έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Με τον Πεζούλα να δείχνει ασταμάτητος με ακόμη 8 πόντους και τους Καραγκούνη (4π), Δακουτρό (3π) και Γιάννη Τσεμπέρη (3π) να τον ακολουθούν, η ομάδα του Μαρφαντά πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 19 πόντων, 44-25. Δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα οι Λεγάμενοι, παρά τους 5 πόντους του Θρουβάλα και τα δίποντα των Σαμαρτζή – Βρεττάκου.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Βασιλιάδες, αφού με 5 νέους πόντους του Δακουτρού και 5 του Γιάννη Τσεμπέρη, άνοιξαν την ψαλίδα στους 28 πόντους, 64-36. Ο Δημουλιάς ήταν αυτός που ξεχώρισε στο τρίτο δεκάλεπτο για τους Πειραιώτες, πετυχαίνοντας 4 πόντους, ενώ από 2 είχαν οι Γκανιάτσας, Σαμαρτζής και Θρουβάλας. Σκορ τρίτης περιόδου 64-36!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι West Kings δεν κατέβασαν ταχύτητα και έτσι με τους 9 πόντους του Βαγγέλη Τσεμπέρη, τους 4 Χριστοδούλου και 4 του Σάρλη,  έφτασαν στην άνετη νίκη με 82-45. Για την ομάδα του Χαϊκάλη στα τελευταία λεπτά βρήκαν στόχο οι Θρουβάλας, Σαμαρτζής και Δασκαλόπουλος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 4/8 βολές, 24/44 δίποντα και 10/35 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 21 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 4 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/16 βολές, 12/38 δίποντα και 4/22 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές και έκαναν 14 λάθη.

Κορυφαίος των West Kings ο Πεζούλας με 18 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 2/4 δίποντα και 4/6 τρίποντα. Μάζεψε 2 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος.  Πολυτιμότερος των Λεγάμενων ο Σαμαρτζής με 15 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 7/14 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

West Kings (Μαρφαντάς): Σάρλης 8, Τσεμπέρης Γ. 8 (2), Κυρμίζογλου, Πεζούλας 18 (4), Τσεμπέρης Β. 9 (1), Χριστοδούλου 4, Δακουτρός 15 (3), Καραγκούνης 4, Αναστόπουλος 2, Φωτόπουλος 8, Σταυρούλης 5 (1)

Λεγάμενοι (Χαϊκάλης): Στάντζος, Βρεττάκος 6 (1), Θρουβάλας 11 (1), Γκανιάτσας 7 (1), Σαμαρτζής 15, Δημουλιάς 4 (1), Δασκαλόπουλος 2

Τι μας άρεσε: Ο ξέφρενος ρυθμός των West Kings και η ευστοχία από την περιφέρεια!