ΤΜΡ
0
0

Ανακεφαλαίωση

Δύο έκαναν τις νίκες τους στον έβδομο όμιλο της D2-League οι Sun City Spurs, καθώς για την δεύτερη αγωνιστική επικράτησαν του Skroutz με 77-34 στο κλειστό του Κολωνού!

Από πολύ νωρίς οι Sun City Spurs έχτισαν διψήφια διαφορά, καθώς με 6 πόντους του Μαγγωνάκη και τους Κουκούλη, Γιουλούντα, Σπυρόπουλο και Σαπουντζή να τον ακολουθούν με 4 πόντους έκαστος, προηγήθηκαν με 22-11. Ο Καντιδάκης με 6 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά, ένα τρίποντο είχε ο Παπαδόπουλος και ένα δίποντο ο Πουλής.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισε η ομάδα του Χριστόπουλου και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 8 πόντους του Σπυρόπουλου, 4 του Σιρινίδη και 4 του Φώτου, πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 19 πόντων, 38-19. Δεν μπόρεσε το Skroutz να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 4 συνεχόμενους πόντους του Κοντογιάννη και το καλάθι του Πουλή.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι μπλε φρόντισαν να κλειδώσουν το ροζ φύλλο αγώνα, αφού με 7 πόντους του super star Κουκούλη, δύο τρίποντα του Σιρινίδη και 6 πόντους του Μαγγωνάκη, έφτασαν στο +27, 59-32. Το δίδυμο Βελισσαρίου – Πουλή έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των “Σκρουτζαίων” στο τρίτο δεκάλεπτο με 4 πόντους ο καθένας, ενώ 3 είχε ο Καντιδάκης. Σκορ τρίτης περιόδου 59-32!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο τα “Σπιρούνια” ανέβασαν εκ νέου ταχύτητα και με 6 πόντους του Σιρινίδη και άλλους τόσους του Γιουλούντα,  πήραν τη νίκη με 77-34. Για το Skroutz στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκε μόνο ο Βελισσαρίου.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 1/4 βολές, 32/81 δίποντα και 4/10 τρίποντα. Πήραν 64 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 8 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/10 βολές, 13/53 δίποντα και 1/11 τρίποντα. Μάζεψαν 31 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Κορυφαίος των Sun City Spurs για δεύτερη συνεχόμενη φορά ο Κουκούλης με 13 πόντους (double-double), έχοντας 1/1 βολή και 6/16 δίποντα. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος για το Skroutz ο Καντιδάκης με 10 πόντους, έχοντας 2/4 βολές, 4/9 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα.

Sun City Spurs (Χριστόπουλος): Γιουλούντας 10, Μαγγωνάκης 12, Σιρινίδης 14 (2), Σπυρόπουλος 14 (2), Νίτσικας 4, Κουκούλης 13, Ντεντόπουλος 2, Σαπουντζής 4, Φώτος 4

Skroutz (Φέτσιος): Πουλής 8, Φέτσιος, Παπαδόπουλος 6 (1), Καντιδάκης 10, Βελισσαρίου 4, Κοντογιάννης 4

Τι μας άρεσε: Η ηγετική εμφάνιση του Γιάννη Κουκούλη!!!