ΤΜΡ
0
0

Ανακεφαλαίωση

Για τρία δεκάλεπτα οι Saint Pauli έβαλαν δύσκολα στους Peristeri Histons, ωστόσο η ομάδα του Μιχαλόπουλου ήταν καλύτερη στα τελευταία λεπτά και έφτασε στο ροζ φύλλο αγώνα με 36-43 για την ένατη αγωνιστική του εβδόμου ομίλου της D2-League.

“Φτωχό” και ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 7-7. Από την περιφέρεια βρήκαν στόχο για τους Saint Pauli οι Τσαμποδήμος – Καραμπάς, ενώ για τους φιλοξενούμενους τις λύσεις στην επίθεση έδωσαν οι Γιοβάνης (5π) και Μιχαλόπουλος (2π).

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, με τους Peristeri Histons να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 14-19, μετά από 5 πόντους του Μάνου, 3 του Καλαϊτζάκη και δίποντα των Μιχαλόπουλου – Γιοβάνη. Ο Κόντος με 5 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων σε εκείνο το διάστημα, ενώ ένα δίποντο πρόσθεσε ο Φουντούκας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Saint Pauli πετούσαν φωτιές και με δράστες τους Κόντο (4π), Καραμπά, Γαργαλάκο και Φουντούκα, προσπέρασαν στα μέσα της τρίτης περιόδου με 24-21. Στην συνέχεια του δεκαλέπτου οι Περιστεριώτες απάντησαν με 7-2 επιμέρους σκορ, κλείνοντας την περίοδο σε θέση οδηγού με 26-28, χάρη σε 4 πόντους του Γιοβάνη, τρίποντο του Κλήμη και δίποντο του Μιχαλόπουλου. Σκορ τρίτης περιόδου 26-28!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Peristeri Histons ήταν σαφώς ανώτεροι και με τους Κλήμη (5π), Καλαϊτζάκη (3π) και Μάνο (3π) να φωνάζουν παρών, πήραν την έβδομη νίκη με 36-43. Για τους Saint Pauli στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Μπασούνας και Φουντούκας με 3 πόντους έκαστος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 5/12 βολές, 11/36 δίποντα και 3/20 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 21 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 4/8 βολές, 15/39 δίποντα και 3/25 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Saint Pauli ο Κόντος με 13 πόντους, έχοντας 3/8 βολές, 5/11 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Mvp των Peristeri Histons ο Μιχαλόπουλος με 8 πόντους, έχοντας 4/7 δίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Saint Pauli (Μπασούνας): Φουντούκας 7, Τσαμποδήμος 3 (1), Μπασούνας 3 (1), Γαργαλάκος 3, Καραμπάς 5 (1), Κόντος 13, Τσιχριτζής 2

Peristeri Histons (Γιοβάνης): Καλαϊτζάκης 6 (1), Μάνος 8, Καϊάφας, Κλήμης 8 (2), Τυράσκης, Πλινθίδης 2, Μιχαλόπουλος 8, Γιοβάνης 11, Ντούκας

Τι μας άρεσε: Παρά το χαμηλό σκορ, παρακολουθήσαμε ένα πολύ δυνατό ματς!