ΤΜΡ
0
0

Ανακεφαλαίωση

Στα πλαίσια της 16ης αγωνιστικής του BPL , η ΦΑ.ΠΑ. αντιμετώπισε τους Lakis Stars το βράδυ της Πέμπτης. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι για 2 περιόδους. Έπειτα, η ΦΑ.ΠΑ. με οδηγό τον Γεράνιο ξέφυγε στο σκορ και τελικά πήρε άλλο 1 ροζ με σκορ αυτή την φορά 53-40!

Πολύ δυναμικά ξεκίνησε το παιχνίδι η ομάδα του Αγγελόπουλου. Με 6 διαφορετικούς παίχτες να σκοράρουν οι Stars δημιούργησαν μια διαφορά 2 πόντων (10-12). Από 5 πόντους είχαν οι Γεράνιος και Βαρίτης για την ΦΑ.ΠΑ.

Το -2 σε +3 μετέτρεψε η γηπεδούχος ομάδα στο 2ο δεκάλεπτο. Με όπλο την χημεία που έχουν ως ομάδα, οι παίχτες του Στασινόπολου έδειξαν ότι μπορούν να διεκδικήσουν το ματς. Ο Θεοδοσιάδης είχε 5 πόντους με τον Σπανό να ακολουθεί με 2 καλάθια. 1 τρίποντο είχε ο Λιόπετας από πλευράς Stars.

Η ολική καταστροφή για τα «αστέρια του Λάκη» έγινε στην 3η περίοδο του αγώνα. Με τον Προβίδα να μπαίνει στο zone, η ΦΑ.ΠΑ. δημιούργησε μια διαφορά 13 πόντων. Τα 2 καλάθια του Μανέτα σε καμία περίπτωση δεν αρκετά για τους Stars που τα είχαν χαμένα.

Με το σκορ να είναι 49-29 το 4ο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικό. Το μόνο που κατάφεραν οι Stars ήταν να μειώσουν την διαφορά σε πιο λογικά πλαίσια αλλά αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι το 3ο δεκάλεπτο όπου και έπαθαν blackout τους κόστισε το παιχνίδι!

Mvp ήταν ο Λεωνίδας Γεράνιος με 11 πόντους, 5 ριμπάουντ (0-5), 5 ασίστ, 5 κλεψίματα και 1 λάθος σε 32:48 λεπτά συμμετοχής. Σούταρε 2/2 δίποντα (100%), 2/4 τρίποντα (50%) και 1/1 βολές (100%). Για τους Stars ξεχώρισε ο Γιάννης Σκίτσας με 3 πόντους, 6 ριμπάουντ (1-5) και 1 ασίστ σε 17:43 λεπτά. Σούταρε 1/1 δίποντα (100%) και 1/4 βολές (25%).

Σαν σύνολο, η ΦΑ.ΠΑ. είχε 15/41 δίποντα (36,6%), 7/24 τρίποντα (29,2%), 2/5 βολές (40%), 53 ριμπάουντ (14-39), 14 ασίστ, 11 κλεψίματα και 18 λάθη. Οι Patras Lakis Stars είχαν 12/48 δίποντα (25%), 2/16 τρίποντα (12,5%), 10/21 βολές (47,6%), 40 ριμπάουντ (13-27), 11 ασίστ, 11 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 15 λάθη.

ΦΑ.ΠΑ (Στασινόπουλος): Σπανός 11, Μπόχαλης 2, Βαρίτης 8, Γεράνιος 11, Γκοτσόπουλος (8 ριμπ), Θεοδοσιάδης 8, Βασιλειάδης 1, Μπαλτάς 2, Προβίδας 10 (12 ριμπ), Κόκκινος, Στασινόπουλος.

Lakis Stars (Αγγελόπουλος Γ.): Σκίτσας 3, Αξιώτης 5, Παπαφλωράτος 1 (10 ριμπ), Μαρκόπουλος 5, Σταματόπουλος 6, Τσαγκρώνης 3, Λιόπετας 3, Τζελέπης, Μανέτας 10, Αγγελόπουλος Κ. 4 (7 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Η εξέλιξη του Προβίδα και η οργάνωση της ΦΑ.ΠΑ!