ΤΜΡ
0
0

Ανακεφαλαίωση

Σε ένα χορταστικό ματς με πολλά τρίποντα και τρομερή εξέλιξη, οι Aladalon κέρδισαν πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 61-83 τους Transporters και έκαναν το 2/2 στον τέταρτο όμιλο της Development League, αφήνοντας τους ηττημένους χωρίς νίκη, έχοντας 15/29 τρίποντα!

Καλύτεροι εμφανίστηκαν οι Aladalon στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 7 πόντους του Σουβλέρη και 6 του Μιχαηλίδη, προηγήθηκαν με 9-15. Ο Σιώτας με 4 πόντους και οι Κοσμίδης – Κορώσης με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά.

Με τρίποντες βόμβες των Χαντζή και Σουβλέρη, αλλά και βοήθειες των Αθανασάκου, Σδούγκα και Κτενίδη, οι φιλοξενούμενοι έχτισαν διψήφια διαφορά 12 πόντων, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 27-32, μετά από 5 συνεχόμενους πόντους του Μιχαηλίδη. Τους Transporters κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι Πιπέρος (6π), Κορώσης (4π), Σιώτας και Χρήστος Γκέος.

Τρομερή εξέλιξη είχε η τρίτη περίοδος του παιχνιδιού, με τον ρυθμό να είναι ξέφρενος και τις ομάδες να τα βάζουν όλα! Οι Aladalon βρέθηκαν μέχρι και στο +15, 30-45, κλείνοντας εν τέλει το τρίτο δεκάλεπτο στο +8, 52-60, έπειτα από 14 πόντους του Χαντζή και 8 του Σουβλέρη. Δεν τα παράτησαν ούτε και σε εκείνο το διάστημα οι Μεταφορείς, με τους Πιπέρο (8π), Σιώτα (6π), Χρήστο Γκέο (6π) και Βρύση (3π) να τραβούν το κουπί στην επίθεση. Σκορ τρίτης περιόδου 52-60!

Με 5 ακόμη πόντους του Σιώτα και δίποντο του Κοσμίδη, η παρέα του Βρύση πλησίασε απειλητικά στους 2, 59-61, στα πρώτα τέσσερα λεπτά της τελευταίας περιόδου. Ωστόσο, στο υπόλοιπο του αγώνα ανέλαβε δράση ο Σουβλέρης και με 11 δικούς του πόντους, αλλά και τριποντάκια των Μελανοφρύδη – Αθανασάκου, οδήγησαν την ομάδα τους στη νίκη με 61-83!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/23 βολές, 22/53 δίποντα και 3/20 τρίποντα. Πήραν 36 ριμπάουντ, έδωσαν 3 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 6 λάθη και είχαν 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 10/14 βολές, 14/34 δίποντα και 15/29 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Transporters ο Σιώτας με 19 πόντους, έχοντας 5/12 βολές, 7/9 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Κορυφαίος των Aladalon ο Μιχαηλίδης με 13 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 4/7 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 1 κόψιμο.

Transporters (Κοκόσης): Γκέος Χ. 11 (1), Σιώτας 19, Κοκόσης, Πιπέρος 14 (2), Βρύσης 5, Κορώσης 6, Χούλης, Κοψαύτης, Κοσμίδης 4, Γκέος Θ. 2

Aladalon (Αθανασάκος): Μιχαηλίδης 13 (1), Αθανασάκος 5 (1), Σουβλέρης 29 (7), Μελανοφρύδης 6 (1), Σδούγκας 5 (1), Μαχαίρας 2, Κτενίδης 4, Χαντζής 19 (5)

Τι μας άρεσε: Τόσο η ευστοχία των Aladalon από την περιφέρεια, όσο και η προσπάθεια των Transporters για 35 λεπτά να παλέψουν για την νίκη!