ΤΜΡ
0
0

Ανακεφαλαίωση

Αν και για τρία δεκάλεπτα τα βρήκε σκούρα απέναντι στους Milwaukee Sucks, τα Piranhas πήραν το εισιτήριο για τα προημιτελικά του κυπέλλου, κερδίζοντας δύσκολα με 55-63 και στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του ζευγαριού Paliagoura – Phoenix Bums!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησαν το παιχνίδι τα Piranhas, καθώς με 6 πόντους του Λάιου, 5 του Αφουξενίδη, 3 του Γρηγορίου και τριποντάκι του Τριανταφύλλη, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά 11 πόντων, 9-20. Για τους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά ένα τρίποντο έβαλε ο Διαμάντης, ενώ από 2 πόντους πρόσθεσαν οι Φωτόπουλος, Παγούνης και Σαμιωτάκης.

Αντάλλαξαν ρόλους στην δεύτερη περίοδο του αγώνα οι δύο ομάδες, καθώς οι Milwaukee Sucks έσφιξαν την άμυνά τους και με τον Οικονόμου να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 8 πόντους, έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 26-26. Κόλλησαν στην επίθεση σε εκείνο το διάστημα οι φιλοξενούμενοι, με τον Παλαιοδημόπουλο να πετυχαίνει 4 πόντους και τον Μαρκόπουλο 2.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το οι Milwaukee Sucks κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα 5 πόντων, 37-32, χάρη σε 4 πόντους του Τσίνα, 4 του Νικολάκη και τρίποντο του Παγούνη. Στην συνέχεια του δεκαλέπτου τα “Σαρκοφάγα” βρήκαν εκ νέου τα πατήματά τους και με τους Λάιο, Τσατσάκο και  Δερδενέ να πετυχαίνουν από 4 πόντους έκαστος, προσπέρασαν με 39-40!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Βρύλλη ήταν σαφώς ανώτερη και με τους Δερδενέ (6π), Λάιο (5π), Τσατσάκο (5π) και Μαρκόπουλο (3π) να φωνάζουν “παρών”, έφτασε δίκαια στη νίκη – πρόκριση με 55-63. Πάλεψαν στα τελευταία λεπτά οι Milwaukee Sucks για την ανατροπή, ωστόσο τόσο οι 5 πόντοι του Τσίνα, όσο και οι 4 του Καπετανάκη δεν ήταν αρκετοί.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 12/23 βολές, 17/34 δίποντα και 3/19 τρίποντα. Πήραν 35 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 12/26 βολές, 18/41 δίποντα και 5/18 τρίποντα. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 13 λάθη.

Πολυτιμότερος των Milwaukee Sucks ο Καπετανάκης με 6 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 2/3 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, είχε 1 τάπα και έκανε 1 λαθάκι. Mvp για τα Piranhas ο Λάιος με 15 πόντους, έχοντας 5/8 βολές, 5/9 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και υπέπεσε σε 4 λάθη.

Milwaukee (Ροϊδόπουλος): Τσίνας 11, Φωτόπουλος 6, Σαμιωτάκης 2, Νικολάκης 8, Οικονόμου 10, Παγούνης 6 (1), Διαμάντης 3 (1), Καπεταβάκης 6, Γκολφινόπουλος 3 (1)

Piranhas (Βρύλλης): Δερδενές 10 (2), Γρηγορίου 5, Τριανταφύλλης 3 (1), Τσατσάκος 10, Λάιος 15, Μαρκόπουλος 7 (1), Παλαιοδημόπουλος 8, Αφουξενίδης 5 (1)

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν και οι δύο ομάδες για τη νίκη!

Τι δεν μας άρεσε: Οι τραυματισμοί των Γρηγορίου και Παλαιοδημόπουλου!