ΤΜΡ
0
0

Ανακεφαλαίωση

Θοδωρής Γκέος, Θοδωρής Κορώσης και Θοδωρής Κοκόσης, οδήγησαν τους Transporters στην 12η νίκη τους στον όγδοο όμιλο της Development 2 και τους διατήρησαν στην ισοβαθμία της πρώτης θέσης, μαζί με τους Athens Bucks (12-3), ενώ οι Γέροντες έμειναν με τις εντυπώσεις, σε μια καλή εμφάνιση γι’ αυτούς, που τους άφησε βέβαια χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα (0-15).

Οι Μεταφορείς ήξεραν ότι είναι το φαβορί και μπήκαν «αεράτοι» στο παρκέ, με τους Θοδωρή Γκέο, Κοψαύτη και Κορώση να κάνουν καλό ξεκίνημα και να δίνουν προβάδισμα 11 πόντων στους τυπικά φιλοξενούμενους στο δεκάλεπτο (11-22), έχοντας από πλευράς Γερόντων τους Δαουτάκο, Ναλμπαντούδη να παίρνουν τις περισσότερες πρωτοβουλίες και τους Καρέλο, Καλαβρυά, Μποσινάκο να βοηθούν επιθετικά.

Από τη δεύτερη περίοδο πήρε πιο πολύ μπάλα ο Κοκόσης για τους Τρανσπόρτερς και οργάνωσε πιο αποτελεσματικά την επίθεσή τους, με τα αδέρφια Γκέου και τους Βρύση, Χούλη, Κορώση να φτάνουν το σκορ στο 20-38 στο ημίχρονο, ενώ οι «ασπρόμαυροι» συνέχισαν να τρέχουν πολύ, χωρίς όμως να μπορούν να πλησιάσουν τους αντιπάλους τους, με Καρέλο, Κουτσιούκη και Παντελόπουλο να είναι οι πιο ενεργητικοί σε εκείνο το διάστημα.

Η επίθεση των Γερόντων λειτούργησε καλύτερα στο τρίτο δεκάλεπτο και οι Παντελόπουλος, Καλαβρυάς, Δαουτάκος, μαζί με τον Καρέλο έδειξαν το καλό πρόσωπο της ομάδας, όμως οι Μεταφορείς είχαν απομακρυνθεί αρκετά για να ανησυχήσουν και οι Κορώσης, Θοδωρής Γκέος διαμόρφωσαν το 35-52 του 30ου λεπτού.

Προσπάθησαν οι γηπεδούχοι να μπουν για λίγο στο παιχνίδι στο τέταρτο δεκάλεπτο και οι Παντελόπουλος, Καρέλος, Ναλμπαντούδης μείωσαν μέχρι τους 11 πόντους, αλλά δεν πήγε παραπέρα το come back και τα αδέρφια Γκέου, με τους Βρύση, Κοψαύτη, Κορώση κράτησαν το προβάδισμά τους στο +20 μέχρι το φινάλε, μένοντας εύκολα στην κορυφή του ομίλου, με το 47-67.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Θοδωρής Γκέος με 21 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, ενώ από τους Γέροντες ξεχώρισε ο Γιάννης Παντελόπουλος με 6 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 4 κλεψίματα και 1 μπλοκ.

Συνολικά οι «ασπρόμαυροι» είχαν 21/57 δίποντα, 1/14 τρίποντα, 2/8 βολές, 48 ριμπάουντ (13-35), 5 ασίστ, 10 κλεψίματα, 17 λάθη και 2 μπλοκ, με τους «μαυροκόκκινους» να τελειώνουν το ματς με 20/54 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 3/10 βολές, 53 ριμπάουντ (17-36), 11 ασίστ, 13 κλεψίματα, 14 λάθη και 1 μπλοκ.

Γέροντες (Γεροντίδης): Καρέλος 12, Δαουτάκος 8, Ναλμπαντούδης 7, Παντελόπουλος 6, Καλαβρυάς 6, Κουτσιούκης 4, Μποσινάκος 4, Γεροντίδης

Transporters (Κοκόσης): Θ. Γκέος 21, Κορώσης 18 (6), Βρύσης 12, Χ. Γκέος 7, Κοψαύτης 6, Κοκόσης 3, Χούλης

Τι μας άρεσε περισσότερο: Ο ρυθμός του ματς, με τις δύο ομάδες να κάνουν λίγα φάουλ, να τρέχουν πολύ και να ευχαριστιούνται την αναμέτρηση.