ΤΜΡ
0
0

Ανακεφαλαίωση

Το βράδυ της Τρίτης, στα πανέμορφα κλειστά γήπεδα του Προμηθέα, οι Ι5 αντιμετώπισαν τους Ice Cream Lovers για την 19η αγωνιστική του Bastetaki Patras League. Το ματς ήταν μονόπλευρο, με τους Ι5 να έχουν τα ηνία του αγώνα από την αρχή μέχρι το τέλος. Η ομάδα του Λιόλιου πήρε την νίκη με σκορ 64-52 και βρίσκεται σε καλό δρόμο, στο κυνήγι των playoff!

Οι Ι5 έδειξαν τις διαθέσεις τους από το 1ο δεκάλεπτο. Με τον Γιώργο aka Double G Γεωργόπουλο να βάζει 13 πόντους με 3 συνεχόμενα τρίποντα, οι Ι5 δημιούργησαν μια διαφορά 11 πόντων. Σε αυτό συνέβαλε και ο Καπώνης με 8 πόντους. 5 πόντους είχε ο Αγγελής για τους Lovers και 3 ο Ντούβας.

Ο ρυθμός έπεσε στην 2η περίοδο. Οι Ι5 έπαιξαν πιο συντηρητικά αλλά κατάφεραν να αυξήσουν κατά 3 πόντους την διαφορά τους από τους ICL. 5 ακόμα πόντους έβαλε ο Γιώργος Γεωργόπουλος ενώ από 3 είχαν οι Δόγκαλης και Καπώνης. Οι 5 πόντοι του γρήγορου Μαυρογιαννάκη δεν ήταν αρκετοί για τους Lovers.

Το comeback προσπάθησαν να κάνουν οι «παγωτατζήδες» στο 3ο δεκάλεπτο. Με οργάνωση και καλή άμυνα μετέτρεψαν το -14 σε -8. 1 τρίποντο είχε ο Αθανασίου το ίδιο και ο Ντουβίνιο. Ρυθμό, άρχισε να αποκτάει για τους Ι5 ο Θάνος Γεωργόπουλος με 3 πόντους.

Στο 4ο δεκάλεπτο, ο Θάνος Γεωργόπουλος πήρε φωτιά. Μιμούμενος τον αδερφό του, έβαλε 13 πόντους και σφράγισε την νίκη για την αρμάδα του coach L. Οι Ι5 κέρδισαν τον αγώνα με σκορ 64-52 δείχνοντας ότι είναι μια υπολογίσιμη δύναμη! Οι 8 πόντοι του ανταγωνιστικού Αγγελή δεν κατάφεραν να αλλάξουν την ροή του αγώνα!

Mvp ήταν ο Σπύρος Καπώνης με 16 πόντους, 14 ριμπάουντ (5-9), 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος σε 35:43 λεπτά. Σούταρε 7/14 δίποντα (50%) και 2/5 βολές (40%). Για τους Ice Cream Lovers ξεχώρισε ο Γιώργος Αγγελής με 20 πόντους, 13 ριμπάουντ (3-10), 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 40 αγωνιστικά λεπτά. Σούταρε 2/3 δίποντα (66,7%), 4/11 τρίποντα (36,4%) και 4/5 βολές (80%).

Σαν σύνολο, οι Ι5 είχαν 15/39 δίποντα (38,4%), 7/24 τρίποντα (29,2%), 13/25 βολές (52%), 48 ριμπάουντ (11-37), 12 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 12 λάθη. Οι Lovers είχαν 10/32 δίποντα (31,2%), 8/14 τρίποντα (57,1%), 8/14 βολές (57,1%), 44 ριμπάουντ (14-30), 13 ασίστ, 7 κλεψίματα και 13 λάθη.

Ι5 (Γεωργόπουλος Γ.): Γεωργόπουλος Θ. 19, Γεωργόπουλος Γ. 21, Δόγκαλης 3, Λευθεριώτης 5 (16 ριμπ), Αναστασόπουλος, Καπώνης 16 (14 ριμπ).

Ice Cream Lovers (Μιχαλόπουλος): Μαυρογιαννάκης 7 (7 ριμπ), Αθανασίου 3 (7 ριμπ), Μιχαλόπουλος, Κρίμπας, Αγγελής 20 (13 ριμπ), Στεφανάτος 2, Αραμπατζής 7, Ντούβας 13 (10 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Η ψυχραιμία των Ι5 και η μαχητική ψυχή τους!