ΤΜΡ
0
0

Ανακεφαλαίωση

Ανεβάζοντας στροφές στο δεύτερο ημίχρονο, οι Koutchers παίζοντας ανά διαστήματα εξαιρετικό μπάσκετ, πήραν το ροζ φύλλο αγώνα απέναντι στους Lazers με 40-73, στη αναμέτρηση που διεξήχθη στο κλειστό του Κολωνού, στα πλαίσια του τέταρτου ομίλου της Master κατηγορίας.

Πολύ όμορφος ο ρυθμός του παιχνιδιού με το ξεκίνημα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι και τους Σκυφτούλη και Βρεττάρο να ξεχωρίζουν για τις δύο ομάδες. Με τον Μπιζιώτη να ανεβάζει ρυθμούς δείχνοντας ψεγάδια της ποιότητας του, οι Koutchers μπήκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο με προβάδισμα τεσσάρων πόντων, 11-15.

Ο Αντωνακόπουλος με τέσσερις πόντους έδωσε χείρα βοηθείας στο Βρεττάρο επιθετικά για τους Lazers, με τους Koutchers να βρίσκουν την έξτρα λύση που ήθελαν στο ποστ, με την είσοδο του Μίχου, ο οποίος σκόραρε και έπαιζε εξαιρετική άμυνα, με το ημίχρονο να κλείνει στο 21-27 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Ο σούπερ Βρεττάρος συνέχισε να είναι η κολώνα των γηπεδούχων επιθετικά, οι οποίοι στα μέσα του δεκαλέπτου πήραν ξανά το προβάδισμα (31-30). Μίχος, Ιορδάνογλου και ο Μπιζιώτης με ένα τρίποντο κράτησαν τους Koutchers, με τον Τηγανήτα να οργανώνει και τον Παπαγεωργίου να δίνει την έξτρα ώθηση επιθετικά, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 33-45 και τους φιλοξενούμενους να δείχνουμε ότι ελέγχουν το ματς.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν μια ραψωδία του Θέμη Μπιζιώτη, με τον combo guard των Koutchers να βάζει 8 πόντους στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου με δύο τρίποντα, δίνοντας την απαραίτητη ώθηση στους φιλοξενούμενους να ανοίξουν τη διαφορά, με τον ρυθμό να είναι πολύ γρήγορος και τους Koutchers να φτάνουν στο τελικό 40-73.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Φώτης Μίχος με 16 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 2 κοψίματα. Από πλευράς Lazers ξεχώρισε ο Αδαμάντιος Βρεττάρος με 20 πόντους, 15 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο και 2 λάθη.

Συνολικά οι Lazers είχαν 16/54 δίποντα, 1/18 τρίποντα, 5/7 βολές, 46 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 17 λάθη. Συνολικά οι Koutchers είχαν 30/61 δίποντα, 4/22 τρίποντα, 1/6 βολές, 52 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 10 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 8 λάθη.

Lazers(Αντωνακόπουλος): Βρεττάρος 20 (15 ριμπ), Αντωνακόπουλος 4 (6 ριμπ), Μοσχάκης 9 (10 ριμπ), Παπαθωμάς 5, Μήτσης 2, Παπαδημητρίου.

Koutchers (Παπαγεωργίου): Τηγανήτας 2 (9 ριμπ, 4 ασ, 5 κλ), Παπαγεωργίου 9, Ιορδάνογλου 8 (12 ριμπ), Κουρλαμπάς 2, Μπιζιώτης 18 (7 ριμπ, 7 ασ), Μίχος 16 (10 ριμπ), Σκυφτούλης 18.

Τι μας άρεσε: Ο αέρινος Θέμης Μπιζιώτης και το πολύ όμορφο μπάσκετ των Koutchers!