ΤΜΡ
0
0

Ανακεφαλαίωση

Σημαντική νίκη με σκορ 42-39 επί των DPG Warriors, που τους φέρνει ένα βήμα πιο κοντά στον μεγάλο τους στόχο, την άνοδο Master League πέτυχαν οι Brazzerzz Beachterzz. Η ομάδα του Δριβάκου παίζοντας κατά διαστήματα καλό μπάσκετ, κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του αντιπάλου και να πετύχει μία ακόμη σημαντική νίκη, που την διατηρεί στην κορυφή του πρώτου ομίλου της Development.

Οι Brazzerzz Beachterzz ξεκίνησαν εντυπωσιακά το παιχνίδι και κατάφεραν από πολύ νωρίς να επιβάλλουν τον ρυθμό τους. Με σημείο αναφοράς την εξαιρετική τους άμυνα, επέτρεψαν στους DPG Warriors να σκοράρουν μόλις ένα καλάθι σε ολόκληρο το δεκάλεπτο, ενώ την ίδια στιγμή εκείνοι πέτυχαν 14 πόντους, δημιουργώντας από πολύ νωρίς διαφορά ασφαλείας (14-2).

Η αντίδραση των DPG Warriors ήρθε με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, όταν και έτρεξαν σερί 9-0, μειώνοντας σε 14-11. Η συνέχεια, ωστόσο, δεν ήταν ανάλογη, καθώς είχαν και οι Brazzerzz Beachterzz απάντηση. «Πλήρωσαν» με το ίδιο νόμισμα τον αντίπαλο και έκλεισαν το ημίχρονο με διψήφια διαφορά (25-13).

Το σκηνικό δεν άλλαξε καθόλου στην επανάληψη, καθώς οι Brazzerzz Beachterzz συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι, παρότι είχαν σκαμπανεβάσματα στην απόδοση τους. Με «όπλο» την άμυνα τους, συντηρούσαν τη διαφορά σε ασφαλή επίπεδα (33-19) και έδειξαν να ελέγχουν απόλυτα την κατάσταση. Οι DPG Warriors είχαν ένα μικρό ξέσπασμα και μείωσαν σε 33-25 στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου.

Μάλιστα, συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και στην τέταρτη περίοδο και πλησίασαν ακόμη περισσότερο (34-32), στέλνοντας μήνυμα στους Brazzerzz Beachterzz πως δεν θα πετούσαν… λευκή πετσέτα. Οι γηπεδούχοι, ωστόσο δεν ήταν διατεθειμένοι να γκρεμίσουν ότι είχαν «χτίσει» και έστω και δύσκολα κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με το τελικό 42-39.

Οι Brazzerzz Beachterzz τελείωσαν το ματς με 17-54 σουτ (31.5%), εκ των οποίων 3-17 τρίποντα (17.6%), 5-17 βολές (29.4%), μάζεψαν 49 ριμπάουντ (10-39), μοίρασαν 9 ασίστ, έκαναν 8 κλεψίματα και υπέπεσαν σε 21 λάθη. Από την άλλη πλευρά, οι DPG Warriors είχαν 17-65 σουτ (26.2%), εκ των οποίων 2-14 τρίποντα (14.3%), 3-10 βολές (30%), 38 ριμπάουντ (12-26), 10 ασίστ, 13 κλεψίματα και 12 λάθη.

Brazzerzz Beachterzz (Δριβάκος): Ζώτος 11, Πίλτσης 1 (13ρ.), Σπάχος 1, Βγενόπουλος  4, Τσίτουρας 16 (10ρ.), Δριβάκος 4 (13ρ.), Δημητριάδης 5 (7ρ.).

DPG Warriors (Κωνσταντίνου): Βαζαίος 7 (6ασ.), Βεργόπουλος Δημητ. Γεώργιος 4 (8ρ.), Βεργόπουλος Κων. Γεώργιος 2, Κοτσιλίνης 13 (7ρ.), Ρόκιζας 2, Μαράκης 2, Γιουλούντας 4, Ζενέλης 5.

Τι μας άρεσε: Η αποφασιστικότητα και το πάθος των Brazzerzz Beachterzz για τη νίκη.