ΤΜΡ
0
0

Ανακεφαλαίωση

Με το δεξί ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στον έβδομο όμιλο της D2-League οι Lobsters, καθώς στην πρεμιέρα επικράτησαν δίκαια των Saint Pauli με 53-69 στον Κολωνό, έχοντας αρκετούς παίχτες σε εξαιρετική βραδιά!

Πιο δυνατά ξεκίνησαν το ματς οι Lobsters, καθώς με 5 πόντους του Τρικαλιώτη και 4 του Χατζίδη, προηγούνταν με 8-15, 2:40 για τη λήξη της πρώτης περιόδου. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι πριν το τέλος του δεκαλέπτου ήταν να ρίξουν την διαφορά στους 4, 13-17, με τους Βισβίκη (6π) και Τσιχριτζή (3π) να τραβούν το κουπί στην επίθεση.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να χτίσουν διψήφια διαφορά 11 πόντων, 18-29, με τους Σαλονικίδη (5π), Αποστολάκο (3π) και Μπενιουδάκη (3π) να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση. Ωστόσο, οι Saint Pauli αντέδρασαν γρήγορα και με 8 πόντους του super star Γαργαλάκου και 3 του Βισβίκη, μείωσαν στους 5, 30-35!

Με τρίποντη βόμβα του Φουντούκα και καλάθι του Τσαμποδήμου, το συγκρότημα του Μπασούνα έφερε το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 35-35, στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου. Στη συνέχεια της περιόδου οι “Αστακοί” ανέβασαν στροφές και με δράστες τους Σαλονικίδη (5π) -Μπέργιο (4π), έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +7, 40-47!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Lobsters διαχειρίστηκαν άψογα το παιχνίδι και έφτασαν εν τέλει εύκολα στη νίκη με 53-69, χάρη σε 6 πόντους του Σαλονικίδη, 5 του Αποστολάκου και 4 του Τρικαλιώτη. Για τους Saint Pauli στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Τσιχριτζής, Καραμπάς, Τρέντσιος, Κόντος, Γαργαλάκος και Φουντούκας.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/13 βολές, 21/52 δίποντα και 1/12 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 29 λάθη και είχαν 2 μπλοκ. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 14/30 βολές, 20/49 δίποντα και 5/27 τρίποντα. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 19 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Saint Pauli ο Βισβίκης με 11 πόντους, έχοντας 1/2 βολές και 5/6 δίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Mvp των Lobsters ο Σαλονικίδης με 18 πόντους, έχοντας 3/9 βολές, 3/6 δίποντα και 3/7 τρίποντα. Πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 4 λάθη.

Saint Pauli (Μπασούνας): Φουντούκας 5 (1), Τσαμποδήμος 2, Μπόζιος 2, Μπασούνας, Γαργαλάκος 10, Καραμπάς 4, Βουλιώτης, Κόντος 10, Τσιχριτζής 7, Λιάγκος 2, Βισβίκης 11

Lobsters (Τρικαλιώτης): Μπέργιος 6, Σαλονικίδης 18 (3), Μπενιουδάκης 8 (1), Γλένης 2, Τρέντσιος 4, Μπάρλας 5, Αποστολάκος 8, Χατζίδης 5, Τρικαλιώτης 11 (1), Ραχμάν 2

Τι μας άρεσε: Τόσο η γενική εικόνα που παρουσίασαν οι Lobsters, όσο και το πείσμα των Saint Pauli να μην αφήσουν τον αντίπαλο να ξεφύγει στο σκορ!