ΤΜΡ
0
0

Ανακεφαλαίωση

Το βράδυ της Τετάρτης 14 Οκτωβρίου στο Basketaki Arena , για τον τέταρτο όμιλο της D2, οι Black Panthers μετέτρεψαν σε περίπατο το παιχνίδι με τους Chicken Nuggets επικρατώντας εύκολα με 40 – 63.

Οι Nuggets προηγήθηκαν στο σκορ με Τυροκόμο(4) και Ανδριόπουλο, αλλά οι Panthers ανέκτησαν γρήγορα τα ηνία του αγώνα και με Σαμοΐλη(7), Κ.Καββαδία(4) και Καραμάνη(4) να σκοράρουν ξέφυγαν με 8-15.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο μεταξύ των δύο ομάδων. Οι γηπεδούχοι έβρισκαν λύσεις κυρίως με τον Καπερώνη που έβαλε 10 πόντους, ενώ για τους Πάνθηρες ,ο Σαμοΐλης έβαλε 4 και σκόραραν ακόμα πέντε παίχτες. Σκορ ημιχρόνου 23-31.

Το τρίτο δεκάλεπτο το μετέτρεψαν οι Black Panthers σε παράσταση για ένα ρόλο. Έτρεξαν ένα εκκωφαντικό 0 – 23 με πρώτους σκόρερ τους Σαμοΐλη(9) και Μένεγο(5) βάζοντας τέλος ουσιαστικά στην υπόθεση νίκη! Οι Nuggets κατάφεραν να σκοράρουν μετά από εννιά αγωνιστικά λεπτά με Καπερώνη και Τυροκόμο μειώνοντας σε 28 – 54.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Οι φιλοξενούμενοι έβαλαν ακόμα 9 πόντους με Μαυράκη, Μένεγο , Κ. Καββαδία και Γκόνη, ενώ για τους γηπεδούχους Καπερώνης με τρία τρίποντα και Πεσλής απάντησαν για το τελικό 40-63!

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Δημήτρης Σαμοΐλης με 21 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 5 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλης Καπερώνης με 21 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Συνολικά οι Nuggets είχαν 14/29 δίποντα, 7/33 τρίποντα, 5/10 βολές, κατέβασαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 18 λάθη. Οι Panthers είχαν 27/56 δίποντα, 5/18 τρίποντα, 4/10 βολές, κατέβασαν μου 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

Chicken Nuggets (Ανδριόπουλος): Ρήγος, Τυροκόμος 11(14ρ.), Καπερώνης 21 (10ρ.), Πεσλής 2, Ντόκος 3, Ανδριόπουλος 3, Πανταζόπουλος(9ρ.).

Black Panthers(Καραμάνης): Μαυράκης 2, Μένεγος 11 (9ρ,7ασ.),Κ. Καββαδίας 8 (6ρ.), Παυλίδης 3, Σαμοΐλης 2(17ρ.) Ρήγας, Τ. Καββαδίας 4, Τσαβδαρίδης 2 (6ρ.)Καραμάνης 8 (7ρ.), Γκόνης 4(7ρ.).

Τι μας άρεσε: Η τρομερή ενέργεια που έβγαζαν οι Black Panthers ακόμα και όταν ήταν μπροστά με 30 πόντους.