ΤΜΡ
0
0

Ανακεφαλαίωση

Την Τρίτη το βράδυ 7 Ιουλίου, στο γήπεδο του Μενιδίου διεξήχθη το ντέρμπι του τέταρτου ομίλου της D1.Μετά από ένα πάρα πολύ όμορφο παιχνίδι η Άρτεμις επικράτησε με 53 – 51 των Kutchers και πλέον και οι δύο ομάδες κοιτάζουν τα playoff.

Η Άρτεμις μπήκε εξαιρετικά στο παιχνίδι και έβρισκε λύσεις στην επίθεση με Μπαλαούρα, Γιαννακόπουλο(5), Κωνσταντίνου, Μαστορόπουλο και Βάγια, στη συνέχεια όμως οι Kutchers με Μπαρλιά(4),Παπαγεωργίου(5), Κορδαλή(4) και Μουμούρη πλησίασαν 15-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Άρτεμις έκανε εφτά ολόκληρα να σκοράρει, με αποτέλεσμα οι Kutchers με τρίποντα από Ραμόπουλο, Κορδαλή και Παπαγεωργίου να ξεφύγουν 15– 25. Στη συνέχεια πο γηπεδούχοι ξύπνησαν για τα καλά και με πρωταγωνιστή τον Μαστορόπουλο με 9 πόντους έφτασαν σε απόσταση αναπνοής , για να έρθει ο Παπαγεωργίου με δύο συνεχόμενα καλάθια να διαμορφώσει το 27 – 29 σκορ ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου οι Koutchers διατηρούσαν προβάδισμα με Μπαρλιά, Παπαγεωργίου να πετυχαίνουν από 4 πόντους και δίποντο του Μουμούρη, όμως η Άρτεμις σιγά-σιγά ισορρόπησε και με Μαστορόπουλο, Χατζηγεωργιάδη(4) , Κωσταντίνου και Γιαννακόπουλο ισοφάρισε 38 – 38. Ο Μουμούρης με νέο δίποντο έκανε το 38-40, αλλά σερί 6-0 για τους γηπεδούχους από Κωνσταντίνου(4) και Βάγια διαμόρφωσε το 44 – 40.

Μπαίνοντας στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι με Χατζηγεωργιάδη , Μπαλαούρα και Βάγια ανέβασαν την διαφορά για να έρθει ο Ιορδάνογλου με γκολ φάουλ και ο Κορδαλής με τρίποντο να γράψουν το 50-46. Ο Χατζηγεωργιάδης με νέο δύσκολο καλάθι έκανε το 52-46, αλλά στα επόμενα τρία λεπτά οι Koutchers με πολύ πιεστική άμυνα και τους Ιορδάνογλου και Παπαγεωργίου να ευστοχούν από την γραμμή μείωσαν σε 52-51! Ο Μαστορόπουλος με μία βολή έκανε το 53-51 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Γιάννης Μπαλαούρας με 9 πόντους, 4 ριμπάουντ , 10 ασίστ και 2 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ανδρέας Κορδαλής με 12 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Συνολικά η Άρτεμις είχε 20 – 43 δίποντα, 3 – 15 τρίποντα, 4 – 8 βολές, κατέβασαν 40 ριμπάουντ, μοίρασε 17 ασίστ, έκλεψε 9 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 15 λάθη. Οι Koutchers είχαν 14 – 49 δίποντα, 5 – 18 τρίποντα, 8 – 15 βολές, κατέβασαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Άρτεμις(Βάγιας): Μπαλαούρας 9 (10ασ.), Κωνσταντίνου 11 (12ρ.),Χατζηγεωργιάδης 8, Ράπτης, Μαστορόπουλος 12(6ρ.) Βάγιας 6 (7ρ.), Γιαννακόπουλος 7 (6ρ.).

Koutchers (Σκυφτούλης): Μουμούρης 5 (6ρ.(Κορδάλης 12 (9ρ.), Παπαγεωργίου 17, Ιορδάνογλού 6 (8ρ.), Κουρλαμπάς(6ρ.),Ραμόπουλος 3, Μπαρλιάς 8(9ρ.).

Τι μας άρεσε: Το γρήγορο μπάσκετ που έπαιξαν οι δύο ομάδες και οι εντυπωσιακές φάσεις που έβγαλαν Μπαλαούρας και Παπαγεωργίου!