ΤΜΡ
0
0

Ανακεφαλαίωση

Βράδυ Τρίτης 12 Νοεμβρίου, στο κλειστό του Κολωνού, παρακολουθήσαμε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι στα πλαίσια της τρίτης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου της Master, ανάμεσα στους Old School και τους Elapuse, με νικητές τους δεύτερους με 49-57, οι οποίοι ήθελαν πολύ τη νίκη για να μην πέσουν στο 0-3 και μείνουν πίσω στον μαραθώνιο του πρωταθλήματος.

Το πρώτο δεκάλεπτο καθαρά αναγνωριστικό, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να εντοπίσουν τις αδυναμίες της άλλης και να χτυπήσουν εκεί. Οχτώ πόντοι από τον Χατζηαργύρη των γηπεδούχων και πέντε από μεριάς Βλαντή των Elapuse, είναι ότι καλύτερο κρατάμε από την πρώτη περίοδο που έληξε με 17-24.

Ο Πεγκας ο Γιώργος (4) ήταν η μοναδική απειλή από μεριάς Old School, οι οποίοι έπαθαν μπλακ άουτ επιθετικά και είδαν τον Δεσύπρη (6) να οδηγεί τους φιλοξενούμενους Elapuse στο σκορ, με τον Μιγιώνη (5) να αφήνει για λίγο την οργάνωση της ομάδος του και να αναλαμβάνει να σκοράρει, με το σκορ ημιχρόνου να κλείνει 23-31 υπέρ των Elapuse.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, παρακολουθήσαμε ένα επιθετικό κρεσέντο από Χατζηαργύρη (7) και Μιγιώνη (7), με το σκορ να μένει σταθερά στους 6-8 πόντους διαφορά και τους Δεσύπρη (3) και Βλαντή (2) να έχουν ένα καλάθι στο τέλος πριν κλείσει η τρίτη περίοδος με 36-46.

Οι προσπάθειες των Χατζηαργύρη (5) και Πισιμίση (7) βρήκαν απάντηση από τον Δεσύπρη (8) στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο οποίος βρήκε το χέρι του από την περιφέρεια και γκρέμισε τις ελπίδες των γηπεδούχων Old School για την ανατροπή, με τον Μιγιώνη να κλείνει τον αγώνα με δύο βολές στο τέλος, με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 49-57 υπέρ των Elapuse, που βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 1-2 , ίδιο με των Old School.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Πάτροκλος Πιτσιλής ο οποίος σε 31 λεπτά αγώνα είχε 6 πόντους, 13 ριμπάουντ, έδωσε μια ασίστ, έκανε ένα κλέψιμο, ένα μπλοκ καθώς και έκανε 2 λάθη.

Από μεριάς Old School, ξεχώρισε ο Χατζηαργύρης,  21 πόντους, 16 ριμπάουντ, μια ασίστ, 6 κλεψίματα και 2 λάθη.

Συνολικά οι Old School είχαν 19/73 δίποντα, 3/26 τρίποντα, 8/18 βολές,  πήραν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκαναν 9 κλεψίματα και είχαν 9 λάθη.

Οι νικητές Elapuse σούταραν με20/65 δίποντα, 7/33 τρίποντα, 10/18 βολές, κατέβασαν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκαναν 6 κλεψίματα και 2 μπλόκ, ενώ υπέπεσαν σε 9 λάθη.

Old School ( Καρακίτσος ) : Πισιμίσης 12 (11 ριμπ ), Alix 2, Πέγκας 5,            Καρακίτσος 3 ( 6 ριμπ ), Ηλιάδης 4 ( 4 ριμπ ), Μπαρμπαρούτσης ,                Χατζηαργύρης 21 ( 16 ριμπ ), Φιλιππόπουλος 2.

ElaPuse ( Αναγνώστου ) : Πιτσιλής 6 ( 13 ριμπ ), Γιαννόπουλος,                                                Βλαντής 11 ( 6 ριμπ ), Μιγιώνης 14 ( 4 ασίστ ), Ψιλιανός 5,                      Μπουγιούκας 2 ( 13 ριμπ ), Αναγνώστου 2 , Δεσύπρης 17 (3).

Τί μας άρεσε: Το πάθος των Elapuse και η λύσσα που είχαν για τη νίκη και την αποφυγή του 0-3.