ΤΜΡ
0
3

Ανακεφαλαίωση

Με τον Στέφανο Καραγιάννη να σταματάει στους 38 πόντους και την άμυνά τους να παραδίδει σεμινάρια για τρία δεκάλεπτα, οι War Gamers κέρδισαν εύκολα τον Άνεμο με 70-83 και έκαναν το 3/3 στην Elite League!

Με τον Καραγιάννη να ξεκινάει καυτός το ματς με 13 πόντους και τον Διαμαντή να προσθέτει 4, οι War Gamers προηγήθηκαν με 13-21 στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Βήττας με 7 πόντους και ο Γεωργούσης με δύο τρίποντα έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο ο Καραγιάννης έδειχνε ασταμάτητος και με ακόμη 8 δικούς του πόντους, 4 του Αντωνίου και 3 του Διαμαντή, έστειλαν τους πρωταθλητές στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά ασφαλείας 15 πόντων, 23-38. Λίγα πράγματα από τον Άνεμο σε εκείνο το διάστημα, με τους Βήττα και Καντιώτη να ξεχωρίζουν με 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Πειραιώτες είχαν τον απόλυτο έλεγχο της συνάντησης και με 8 πόντους του Καραγιάννη, 7 του Καρατζή και 6 του Διαμαντή, έφτασαν στο +20, 44-64! Δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν ούτε και στην τρίτη περίοδο οι ερυθρόλευκοι, παρά τους 9 συνεχόμενους πόντους του Χούσου και τους 7 του Γεωργούση. Σκορ τρίτης περιόδου 44-64!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Άνεμος εκμεταλλεύτηκε την χαλάρωση των αντιπάλων και με 8 πόντους του Καντιώτη, 5 του Μεχίλι και 4 του Αθανασίου, μάζεψε την διαφορά στους 13, 70-83. Ο Καραγιάννης με 9 πόντους στα τελευταία λεπτά ηγήθηκε των φιλοξενούμενων, φτάνοντας έτσι τους 38, ενώ από ένα τρίποντο έβαλαν οι Σούλης και Θεοφανόπουλος (5π). Τελικό αποτέλεσμα στον Κολωνό 70-83!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 10/24 βολές, 21/42 δίποντα και 6/30 τρίποντα. Πήραν 35 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 5 τάπες. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 13/19 βολές, 23/50 δίποντα και 8/33 τρίποντα. Μάζεψαν 59 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 14 λάθη.

Πολυτιμότερος για τον Άνεμο ο Καντιώτης με 13 πόντους, έχοντας 3/4 βολές και 5/9 δίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Κορυφαίος των War Gamers ο Καραγιάννης με 36 πόντους (double-double), έχοντας 9/10 βολές, 9/15 δίποντα και 3/6 τρίποντα. Πήρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Άνεμος (Σπάλας – Μαντάς): Καντιώτης 13, Μπαρτσώκας, Χούσος 11 (1), Βήττας 14, Ζιάκανος 4, Αθανασίου 4, Γεωργούσης 16 (4), Μεχίλι 5 (1), Καρατσαρέας 2, Μοσχόπουλος, Μαριτίνης 1

War Gamers (Σκλαβενίτης): Διαμαντής 13 (2), Λαζαράκος, Καραγιάννης 36 (3), Σούλης 5 (1), Μέμεζας 1, Θεοφανόπουλος 9 (1), Παρίσος 2, Ρούσσης, Ρόκκος, Καρατζής 9 (1), Αντωνίου 8

Τι μας άρεσε: Η τρομερή εμφάνιση του Καραγιάννη!