ΤΜΡ
0
0

Ανακεφαλαίωση

Το αναβληθέν παιχνίδι της 11ης αγωνιστικής, έλαβε μέρος το βράδυ της Παρασκευής στα κλειστά γήπεδα του Προμηθέα. Πιο αναλυτικά, η 2η στον βαθμολογικό πίνακα Devotion αναμετρήθηκε με τους μαχητικούς Touvlakers. Το παιχνίδι ήταν ωραίο με την ομάδα του Βασιλείου να επικρατεί έναντι των φιλοξενούμενων με σκορ 64-55!

Mία διαφορά της τάξεως των 5 πόντων δημιούργησε η γηπεδούχος ομάδα στα πρώτα 10 λεπτά του αγώνα. Με ηγέτη τον Λιοφάγο που είχε 3 τρίποντα και συνολικά 11 πόντους, η Devotion δεν είχε να φοβάται τίποτα. 3 καλάθια είχε ο Δημητριάδης και 5 πόντους ο Ασπρούλιας για την ομάδα του Θεοδωρακόπουλου.

Ισορροπημένο ήταν το 2ο δεκάλεπτο του ματς. Μπρος για την Devotion πήρε ο Νικολόπουλος με 8 πόντους. Το 1ο του τρίποντο στον αγώνα έβαλε ο καλός shooter Ιωάννου ενώ τα ποσοστά του Ασπρούλια έπεσαν κατακόρυφα! 2 καλάθια είχε ο Πούλος για τους Touvlakers.

Η ζημιά για την παρέα του Δημητριάδη έγινε στην 3η περίοδο. Η Devotion εμφανώς πιο συγκεντρωμένη επέβαλλε τον ρυθμό της στο παρκέ. Αυτό φάνηκε και σε άμυνα αλλά και στην επίθεση (20-10). Σταθερά ο Δενδής συνέχισε το επιθετικό του κρεσέντο, με τον Βασιλείου να προσθέτει 7 πόντους. 2, έκανε τα τρίποντα του ο Ιωάννου και 5 πόντους είχε ο άστοχος (στο συγκεκριμένο παιχνίδι) Ασπρούλιας!

Η διαφορά των 15 πόντων ήταν ιδιαίτερα μεγάλη για τους Touvlakers. Οι «μπλε» δεν μπόρεσαν να μειώσουν αρκετά (έκαναν το -15, -9) και εν τέλει παρά την προσπάθεια του Ιωάννου και του Δημητριάδη, ηττήθηκαν με σκορ 64-55. Θετικός στο δεκάλεπτο ήταν για την Devotion ο Δενδής!

Mvp του αγώνα ήταν ο Δημήτρης Δενδής με 14 πόντους, 18 ριμπάουντ (5-13), 2 ασίστ, 2 μπλοκ και 3 λάθη σε 40 λεπτά. Σούταρε 4/7 δίποντα (57,1%), 0/3 τρίποντα (0%) και 6/10 βολές (60%). Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Γιώργος Ιωάννου με 14 πόντους, 10 ριμπάουντ (0-10), 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 λάθος σε 34:22 λεπτά αγώνα. Σούταρε 2/3 δίποντα (66,7%), 3/10 τρίποντα (30%) και 1/1 βολές (100%).

Σαν σύνολο, η Devotion είχε 21/44 δίποντα (47,7%), 4/11 τρίποντα (36,4%), 10/15 βολές (66,7%), 40 ριμπάουντ (10-30), 11 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 11 λάθη. Οι Touvlakers είχαν 17/51 δίποντα (33,3%), 6/18 τρίποντα (33,3%), 3/3 βολές (100%), 36 ριμπάουντ (13-23), 8 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 8 λάθη.

Devotion (Βασιλείου): Πετρόπουλος 4, Νικολόπουλος 10, Γιαννακόπουλος 10, Τζαμαρίας 1, Βασιλείου 8, Δενδής 14 (18 ριμπ), Λιοφάγος 17.

Touvlakers (Καϊάφας): Φίλιας, Δημητριάδης 16, Ιωάννου 14 (10 ριμπ), Πούλος 7, Ασπρούλιας 16, Ζυγομαλάς 2, Κωστούλας, Καϊάφας.

Τι μας άρεσε: Οι επιθετικές λύσεις που έχει η Devotion!