ΤΜΡ
0
0

Ανακεφαλαίωση

H Cosa Nostra, πήρε αυτό που ήθελε κόντρα στους ESDDA Warriors, τους οποίους κέρδισε με 49-40, έφτασε τις 8 νίκες στο πρωτάθλημα και κατέκτησε την πέμπτη θέση του δεύτερου ομίλου της Development 2 League, που ισοδυναμεί με είσοδο στα φετινά playoff!

Στο πρώτο δεκάλεπτο, η Cosa Nostra μπήκε πάρα πολύ δυνατά στο παιχνίδι και με τους Καμπουράκη και Γονιδάκη να έχουν ρυθμό στην επίθεση, προηγήθηκαν με 14-7 με το τέλος της πρώτης περιόδου. Για τους Warriors, που δυσκολεύονταν απίστευτα πολύ να σκοράρουν, λύσεις βρήκαν με τους Σαπουτζή (3π) και Ζαχαριάδη (2π).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η εικόνα του ματς άλλαξε ριζικά. Η Cosa Nostra, χαλάρωσε υπερβολικά και οι τυπικά γηπεδούχοι το εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρον. Με τον Σαπουτζή να δείχνει την τεράστια κλάση του, η ESDDA Warriors έτρεξαν ένα επιμέρους 18-9 και προσπέρασαν με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου σε 25-23. Για τους τυπικά φιλοξενούμενους, 5 πόντους σημείωσε ο Νίκος Καλαϊτζάκης, ενώ 4 έβαλε ο Μπρούστας!

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και με τις φωνές του Γονιδάκη, η Cosa Nostra έσφιξε την άμυνα της και βρήκε λύσεις στην επίθεση. Ο Μπρούστας βρήκε ρυθμό και με 6 πόντους, ώθησε την ομάδα του να τρέξει ένα επιμέρους 17-5, ανεβάζοντας την διαφορά ξανά στους 10, 40-30. Για τους ESDDA Warriors, 3 πόντους σημείωσε ο Ζαχαριάδης.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η Cosa Nostra διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμα που είχε, παίρνοντας την νίκη με 49-40 κατακτώντας την 5η θέση του ομίλου και παράλληλα την είσοδό της στα playoff! Μπρούστας από την μία με 5 πόντους και Τσιάντας από την άλλη με επίσης 5, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Θανάσης Μπρούστας με 17 πόντους, 16 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 λάθη και 2 τάπες. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Σαπουτζής με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 λάθη.

Συνολικά οι ESDDA Warriors είχαν 15/63 εντός πεδιάς, 5/25 τρίποντα και 5/11 ελεύθερες βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα, έκαναν 11 λάθη και 1 τάπα. Από την άλλη, οι νικητές είχαν 20/73 εντός πεδιάς, 6/29 τρίποντα και 3/10 ελεύθερες βολές. Πήραν 55 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα, έκαναν 11 λάθη και 3 τάπες.

ESDDA Warriors (Τσίτσιρας): Δημητριάδης Σ 3, Καννελόπουλος 8, Τσίτσιρας, Τσιάντας 7, Ζαχαριάδης Σ 5, Σαπουτζής 15, Κανελλόπουλος Α 2.

Cosa Nostra (Γονιδάκης): Μούρτζης, Μπρούστας 17, Καλαϊτζάκης 10, Καμπουράκης 4, Γονιδάκης 9, Ζυγομαλάς 2, Τζαχρήστας 7

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!