ΤΜΡ
0
0

Ανακεφαλαίωση

Ακόμη μια σημαντική νίκη στην μάχη που δίνουν για την είσοδο στην τετράδα πήραν οι Bobeeres, καθώς για την 15η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Development League επικράτησαν εύκολα των 6 San Antonio Smurfs με 46-60 στους Αγίους Αναργύρους.

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Bobeeres, καθώς με 6 πόντους του Αρβανιτέλη και βοήθειες των Σακελλαράκη, Ξουράφη και Σιάτρα, προηγήθηκαν με 9-12. Ο Καλαϊτζόγλου με 4 πόντους και ο Παπαζώης με 3 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο οι πράσινοι πάτησαν γκάζι και με νέους 4 πόντους του Αρβανιτέλη, 4 του Σακελλαράκη και 3 του Σιάτρα, έχτισαν διψήφια διαφορά 12 πόντων, 15-27, 1:00 για την ανάπαυλα. Ωστόσο, με τρίποντη βόμβα του Σταύρου και καλάθι του Νίκα, οι San Antonio Smurfs μείωσαν στους 7, 20-27, ενώ νωρίτερα 4 νέους πόντους έβαλε ο Καλαϊτζόγλου.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Παπαμικρούλη διατήρησε εύκολα το τιμόνι στα χέρια της, κλείνοντας τελικά το τρίτο δεκάλεπτο στο +15, 34-49, χάρη σε 9 πόντους του Σιάτρα, 5 του Αντωνόπουλου και 4 του Σακελλαράκη. Δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα οι μπλε, παρά τους 5 πόντους του Παπαζώη και τους 5 του Καλαϊτζόγλου! Σκορ τρίτης περιόδου 34-49!

Στο τέταρτο και τελευταίο οι Bobeeres διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με 4 πόντους του Σακελλαράκη, αλλά και τριποντάκι του Ζουλού, έφτασαν στην άνετη νίκη με 46-60. Για τα Στρουμφάκια στα τελευταία λεπτά ξεχώρισε ο Δημήτρης Παπαζώης με τους 6 πόντους που σημείωσε.

Στο τέλος του ματς οι γηπεδούχοι είχαν 4/14 βολές, 18/51 δίποντα και 2/18 τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 12 λάθη. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι νικητές είχαν 4/9 βολές, 25/47 δίποντα και 2/19 τρίποντα. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Πολυτιμότερος για τους Smurfs ο Παπαζώης με 16 πόντους (double-double), έχοντας 3/8 βολές, 5/9 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη. Mvp για τους Bobeeres ο Σακελλαράκης με 14 πόντους (double-double), έχοντας 7 /13 δίποντα, ενώ πήρε 14 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη.

San Antonio Smurfs (Γκουρογιάννης):  Νίκας 4, Καλαϊτζόγλου 15, Γκουρογιάννης 2, Μουτσιόπουλος 4, Παπαζώης 16 (1), Σταύρου 5 (1)

Bobeeres (Παπαμικρούλης): Ξουράφης 4 (6 ασίστ), Ζουλός 3 (1), Σιάτρας 14, Σακελλαράκης 14, Αντωνόπουλος 5 (1), Αρβανιτέλης 12, Αγγελακόπουλος Κ. 4, Αγγελακόπουλος Σ., Τσιακανίκας 4

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι Bobeeres!