ΤΜΡ
0
0

Ανακεφαλαίωση

Αν και για τρία δεκάλεπτα δυσκολεύτηκαν αρκετά, οι Orlando Tragics επικράτησαν εν τέλει εύκολα των Αναλωσίμων με 49-76 για την 17η αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Development League!

Οι Orlando Tragics ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι, καθώς με 7 πόντους του Κριαλάκου, 4 του Βροντάκη και 3 του Αγαλόπουλου, προηγήθηκαν με 2-11 στο πρώτο πεντάλεπτο. Ωστόσο, στη συνέχεια της περιόδου οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με προσωπικό show του Ταλιούρα με 10 πόντους, έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 16-16!

Μια επανάληψη της πρώτης περιόδου παρακολουθήσαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 7 πόντους του Βροντάκη και 6 του Αλοΐζου, οι φιλοξενούμενοι έχτισαν διψήφια διαφορά 10 πόντων, 23-33. Ο Ταλιούρας, όμως, έδειχνε ασταμάτητος και με 9 ακόμη δικούς του πόντους και τριποντάκι του Φωτίου, έριξαν την διαφορά για τους Αναλώσιμους στους 4, 32-36!

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τους Orlando Tragics να διατηρούν το τιμόνι στα χέρια τους με 45-48, χάρη σε 4 πόντους του Βροντάκη και 3 του Τσοχαντάρη. Αν και έμειναν με μια πεντάδα λόγω αποβολής του Τάγαρη, οι γηπεδούχοι παρέμειναν κοντά στο σκορ, με τον Αντωνιάδη να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 6/6 βολές! Σκορ τρίτης περιόδου 45-48!

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι “Τραγικοί” είχαν περισσότερες δυνάμεις και με δράστες στην επίθεση τους Μεϊντάνη (7π), Αγαλόπουλο (6π), Βροντάκη (4π), Κριαλάκο (4π) και Αλοΐζο (4π), έφτασαν στην νίκη με 49-76. Κόλλησαν στην επίθεση στα τελευταία λεπτά οι Αναλώσιμοι, με τους Λιάσκα και Ταλιούρα να σκοράρουν από 2 πόντους ο καθένας.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 13/13 βολές, 12/35 δίποντα και 4/32 τρίποντα. Πήραν 33 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 11/22 βολές, 25/54 δίποντα και 5/18 τρίποντα. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 23 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Αναλώσιμων ο Ταλιούρας με 24 πόντους, έχοντας 5/5 βολές, 5/10 δίποντα και 3/12 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Κορυφαίος των Orlando Tragics ο Βροντάκης με 19 πόντους (double-double), έχοντας 8/16 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 13 (!) ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος.

Αναλώσιμοι (Νικολόπουλος): Ταλιούρας 24 (3), Αντωνιάδης 10, Φωτίου 5 (1), Τάγαρης 4, Νικολόπουλος 2, Λιάσκας 4

Orlando Tragics (Κριαλάκος): Αλοΐζος 12, Ζαφειρόπουλος 2, Βροντάκης 19 (1), Μεϊντάνης 16 (3), Κριαλάκος 13 (1), Αγαλόπουλος 9, Τσοχαντάρης 5

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε για τρία δεκάλεπτα, αλλά και το εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο των Τραγικών!