ΤΜΡ
0
0

Ανακεφαλαίωση

Σε ένα παιχνίδι και μια πρόκριση που κρίθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, οι Slam Drunkers ήταν οι μεγάλοι κερδισμένοι του ζευγαριού ανάμεσα σε αυτούς και τον Αντίλαλο, με τους “γκρι” να κερδίζουν με 69-54 και να υπερκαλύπτουν τη διαφορά των τριών πόντων που είχαν χάσει στο πρώτο ματς, ανεβαίνοντας έτσι στην Master κατηγορία με το ξεκίνημα της νέας χρονιάς.

Ο Πολίτης ξέραμε από την αρχή του αγώνα ότι θα είναι η κύρια απειλή για την άμυνα του αντιπάλου, με τον ψηλών των Slam να ξεκινάει καλά, πετυχαίνοντας εφτά πόντους, οδηγώντας έτσι στο προβάδισμα του 16-10 με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου για την ομάδα του, παρά τις προσπάθειες των Θεοδώρου και Νίκου Λάγιου.

Παπακώστας και Κουντούρης έβαλαν από ένα τρίποντο νωρίς στη δεύτερη περίοδο κάνοντας αισθητή την παρουσία τους, με τους Μπουρίτη και Μάινα να απαντούν για τους φιλοξενούμενους, με το ημίχρονο να κλείνει με τους Slam μπροστά για τέσσερις, 28-24, δείχνοντας πως το παιχνίδι θα είναι “θρίλερ” στη συνέχεια.

Το καλό ξεκίνημα του Αντίλαλου με Λάγιο Νίκο, Μπουρίτη βρήκε άμεσα απάντηση από τους Κουντουρή Παπακώστα και Πολίτη, με τους γηπεδούχους Slam Drunkers να κρατούν σταθερά το προβάδισμα των 2-4 πόντων. Κάπου εκει ο Θεοδώρου ανέβασε ρυθμούς και με τη βοήθεια του Μάινα έφερε στα ίσα την αναμέτρηση, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 43-43.

Γκολές και Θεοδώρου (1) έβαλαν μπροστά τον Αντίλαλο με το ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου και όλα έδειχναν πως το παιχνίδι θα πάει στον πόντο μέχρι τέλους. Το επιθετικό κρεσέντο από τα 6.75 για Slam Drunkers στα τελευταία τρία λεπτά όμως άλλαξε εντελώς τη μοίρα του αγώνα, με τους Παπακώστα (1) και Πολίτη (2) να αναλαμβάνουν να πάρουν από το χέρι τους συμπαίκτες τους και να τους δώσουν τη νίκη με 69-54 και την κάλυψη της διαφοράς του πρώτου παιχνιδιού, με αποτέλεσμα η ομάδα από του χρόνου να αγωνίζεται στη Master κατηγορία!

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σπύρος Πολίτης με 24 πόντους, 17 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 λάθη. Από πλευράς Αντίλαλου ξεχώρισε ο Βαγγέλης Μάινας με 16 πόντους, 8 ριμπάουντ, μια ασίστ και ένα κλέψιμο.

Συνολικά οι Slam Drunkers είχαν 18/39 δίποντα, 9/28 τρίποντα, 6/7 βολές, 43 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 3 κλεψίματα και 12 λάθη. Συνολικά ο Αντίλαλος είχε 14/37 δίποντα, 5/21 τρίποντα, 11/17 βολές, 27 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 6 κλεψίματα και 12 λάθη.

Slam Drunkers (Κουντούρης): Κανάκης, Μάγκντι 2, Παπακώστας 14 (3), Κακλαμάνης, Κουντούρης 22 (5 ασ, 5 ριμπ), Πολίτης 24 (17 ριμπ), Παπαδόπουλος, Μπίτσικας 7, Καραγεώργος.

Αντίλαλος (Ζαμπέτας): Μεϊμάρογλου, Ζαμπέτας 1, Λάγιος Δ , Λάγιος Ν. 7, Μάινας 16 (8 ριμπ), Σουλτάτος 3, Μπουρίτης 8,. Δήμου 3, Γκολές 4, Θεοδώρου 12.

Τι μας άρεσε: Το δίδυμο Κουντούρης – Πολίτης, το οποίο έκανε τη διαφορά!