ΤΜΡ
0
0

Ανακεφαλαίωση

Το βράδυ της Πέμπτης 2, Ιουλίου στο Enersize οι Peristéri Histons που ήθελαν το ματς κέρδισαν εύκολα με 61-38 την ελλιπή Saint Pauli σε ένα ματς που ήταν αρκετά χαλαρό.

Γκαζωμένοι ξεκίνησαν οι Histons στο παιχνίδι και πήραν τα ηνία από πολύ νωρίς. Μ.Πλινθίδης(4), Α.Πλινθίδης, Γιοβάνης(5) και Μιχαλόπουλος(4) ξεχώρισαν ενώ για την Saint Pauli , Κόντος, Τσιχριτζής και Τσαμποδήμος σκόραραν για το 21 – 7.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Κόντος τα έκανε όλα για τους φιλοξενούμενους πετυχαίνοντας και τους 8 πόντους, ενώ για τους Περιστεριώτες ο Α. Πλινθίδης με 8 πόντους ξεχώρισε και οι Μ.Πλινθίδης και Γιοβάνης διαμόρφωσαν το 33 – 15 σκορ πρώτου ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο μεταξύ των δύο ομάδων(12-12).Οι Histons έβρισκαν λύσεις με Μιχαλόπουλο(8), Καλαϊτζάκη και Ηλιόπουλο, ενώ για την Saint Pauli , Κόντος με ακόμα 8 πόντους και Σιγάλας, Τσαμποδήμος έκαναν το σκορ 45 – 27.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο βρήκε και τις δύο ομάδες να έχουν χαλαρώσει στην άμυνα και να προσπαθούν περισσότερο στην επίθεση.Οι προπορευόμενοι Histons πέτυχαν 16 πόντους με Δερβετζή(5), Ηλιόπουλο(5),Γιοβάνη και Μ.Πλινθίδη, ενώ για την Σεντ Πάουλι , Μπασούνας(5), Σιγάλας(4) και Κόντος μείωσαν και διαμόρφωσαν το τελικό 61 – 38.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Αθανάσιος Πλινθίδης με 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Φίλιππος Κόντος με 20 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Συνολικά οι Histons είχαν 18 – 41 δίποντα, 7 – 25 τρίποντα, 4 – 6 βολές, κατέβασαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 21 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη. Η Saint Pauli είχε 16 – 42 δίποντα, 2 – 22 τρίποντα, 0 – 0 βολές, κατέβασε 30 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 10 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 10 λάθη.

Peristéri Histons(Πλινθίδης): Α.Πλινθίδης 10(7ρ.),Ηλιόπουλος 7, Καλαϊτζάκης 5 (7ας.), Δερβετζής 8 (8ρ.), Μ.Πλινθίδης 7(7ρ.),Τυράσκης, Μιχαλόπουλος 14 (9ρ.), Γιοβάνης 10 (8ρ.), Ντούκας.

Saint Pauli(Μπασούνας):Κόντος 20(7ρ.), Τσαμποδήμος 5(ας.), Μπασούνας 5(6ρ.), Σιγάλας 6 (8ρ.), Τσιχριτζής 2(6ρ.).

Τι μας άρεσε: Το ματς ήταν χαλαρό και οι δύο ομάδες είχαν όρεξη να βγάλουν ωραίες φάσεις.