ΤΜΡ
0
0

Ανακεφαλαίωση

Σε ένα παιχνίδι που χρειάστηκε να πάει στην παράταση, καθώς ο Δασκαλόπουλος αστόχησε σε δύο βολές με δύο δευτερόλεπτα να απομένουν, οι West Kings ξεπέρασαν το εμπόδιο των Λεγάμενων και κέρδισαν με 66-52. Το παιχνίδι είχε πολλή ένταση, πολλά νεύρα και από τις δύο ομάδες που έπαιξαν σκληρό μπάσκετ με αποτέλεσμα το σκορ να μείνει σε χαμηλά επίπεδα και να μην υπάρχει ρυθμός.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι Λεγάμενοι έδειξαν ότι μπορούν να ελέγξουν τον ρυθμό και βρέθηκαν από την αρχή μπροστά στο σκορ, 7-8 (5′). Σε εκείνο το σημείο βρήκαν εύκολους διαδρόμους προς το καλάθι των West Kings, οι οποίοι με την σειρά τους ήταν ιδιαίτερα άστοχοι. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 12-20, με τον Πεζούλα να ξεχωρίζει με τέσσερις και τον Τσεμπέρη Ε. με τρεις από τους West Kings ενώ ο Σωτηρόπουλος πέτυχε εφτά για τους Λεγάμενους και οι Σαμπάνης, Βρεττάκος και Γκανιάτσας από τέσσερις.

Το σκηνικό άλλαξε άρδην στην δεύτερη περίοδο με τους West Kings να πιέζουν ψηλά την κατοχή και να προσπαθούν να τρέξουν και να κερδίσουν επαφές. Προσπάθησαν και απείλησαν κυρίως με διεισδύσεις και προς τα τέλη του δεκαλέπτου πέρασαν μπροστά με 24-22. Το ημίχρονο έκλεισε ισόπαλο 24-24 με τον Σταυρούλη και τον Φωτόπουλο να έχουν από τέσσερις πόντους για τους West Kings, ενώ ο Σαμπάνης πέτυχε και τους τέσσερις πόντους των Λεγάμενων.

Πραγματικό ντέρμπι το τρίτο δεκάλεπτο με το προβάδισμα να το έχουν σταθερά οι Λεγάμενοι. Οι West Kings ότι και να προσπαθούσαν οι Λεγάμενοι έβρισκαν απαντήσεις και στο 28′ το σκορ ήταν 33-37. Σε εκείνο το σημείο μπήκε στο παρκέ ο Τσεμπέρης Ε. και με δύο διαδοχικά τρίποντα έγραψε το 39-37 που ήταν το σκορ του δεκαλέπτου. Φυσικά ο Τσεμπέρης ήταν πρώτος σκόρερ με έξι για τους “Κίτρινους”, ενώ ο Γκανιάτσας πέτυχε έξι για τους Λεγάμενους.

Στην τέταρτη παράταση πάλι οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ αλλά στα μέσα της περιόδου οι Λεγάμενοι έτρεξαν σερί 0-6 και πέρασαν μπροστά με 44-49 (37′). Οι West Kings έσφιξαν την άμυνα, έδωσαν σωστά φάουλ και με πέντε σερί πόντους ισοφάρισαν 49-49. Με ένα λεπτό να απομένει ο Σωτηρόπουλος των Λεγάμενων χτύπησε και βγήκε έξω και έτσι η ομάδα του έμεινε με πέντε παίκτες να προσπαθούν. Στην τελευταία επίθεση ο Δασκαλόπουλος κέρδισε φάουλ και δύο βολές με το χρονόμετρο να έχει ακόμα δύο δευτερόλεπτα. Ωστόσο δεν πέτυχε καμία και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί οι West Kings, όντας περισσότεροι και πιο φρέσκοι από τους κουρασμένος Λεγάμενους, κατάφεραν να σκοράρουν με μεγαλύτερη ευκολία, τα τρίποντα ξεκίνησαν να μπαίνουν και έτσι κέρδισαν με 66-52 τους αξιόμαχους Λεγάμενους. Ο Γκουρβέλος είχε έξι πόντους, ο Τσεμπέρης Ε. είχε πέντε και ο Πεζούλας εφτά για τους West Kings στα τελευταία 15 λεπτά του αγώνα, ενώ ο Σωτηρόπουλος είχε πέντε και ο Στάντζος τρεις για τους ηττημένους.

MVP του αγώνα ο Τσεμπέρης Ε. με 14 πόντους (1/2 δίποντα, 4/6 τρίποντα), 1 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο. Για τους Λεγάμενους καλύτερος ο Σαμπάνης με 12 πόντους (4/10 δίποντα, 4/7 βολές), 19 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη.

Οι West Kings στο ματς είχαν 18/40 δίποντα, 7/28 τρίποντα, 9/23 βολές. Πήραν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ και είχαν 9 κλεψίματα, 20 λάθη και 2 μπλοκ. Οι Λεγάμενοι είχαν 16/42 δίποντα, 3/29 τρίποντα, 11/28 βολές, 51 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 6 κλεψίματα, 17 λάθη και 1 τάπα.

West Kings (Μαρφαντάς): Μαστρογιαννάκης (7ρ), Τσεμπέρης Ι., Κυρμίζογλου 8, Πεζούλας 14 (1), Τσεμπέρης Ε. (4), Καραγκούνης, Μαραγκουδάκης, Αναστόπουλος 2, Φωτόπουλος 7, Σταυρούλης 10 (13ρ), Γκουρβέλος 11 (2).

Λεγάμενοι (Χαϊκάλης): Σωτηρόπουλος 14 (1τρ 9ρ), Βρεττάκος 4 (8ρ), Σαμπάνης 12 (19ρ), Γκανιάτσας 12 (1), Στάντζος 3 (1), Δασκαλόπουλος 7 (7ρ).

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που είχε πολύ πάθος και πολλή ένταση εκατέρωθεν, συν το αξιόμαχο σύνολο των Λεγάμενων που έβγαλε το παιχνίδι με μόνο έξι παίκτες.