ΤΜΡ
0
0

Ανακεφαλαίωση

Το ντέρμπι της “ουράς” ανάμεσα στους Old Stars και τους Saint Pauli παρακολουθήσαμε στο Φάληρο, το οποίο έβγαλε νικητές τους δεύτερους με 46-61. Με την νίκη αυτή οι Saint Pauli έκαναν ένα βήμα επιπλέον για την παραμονή τους, ενώ στα υπόλοιπα παιχνίδια θα προσπαθήσουν να πάνε για κάτι καλύτερο. Οι Old Stars, αν και μόνο έξι, έβαλαν δύσκολα στους νικητές για τρία δεκάλεπτα και πλέον κοιτάζουν τον υποβιβασμό στα μάτια.

Με τις καλύτερες προϋποθέσεις ξεκίνησαν το ματς οι Saint Pauli, καθώς με μεγάλο πλεονέκτημα στους ψηλούς αλλά και στον αριθμό παικτών πήραν από νωρίς κεφάλι στο σκορ. Μετά το αρχικό 2-2, οι Saint Pauli έτρεξαν 9-0 και ξέφυγαν, ενώ το δεκάλεπτο τους βρήκε μπροστά με 5-13. Πέτρου, Τζουμπάρας από δύο και Καπράλος έναν πόντο για τους Old Stars, Κόντος με τέσσερις και Τσιχριτζής με τρεις για τους Saint Pauli.

Και ενώ περιμέναμε τους Saint Pauli να συνεχίσουν στον ίδιο ρυθμό, οι Old Stars βγήκαν στο παρκέ και με καλή άμυνα και γρήγορο παιχνίδι κατάφεραν να μπουν πάλι στο ματς. Μάλιστα με 1’13” για το ημίχρονο προσπέρασαν με 17-16, αλλά οι Saint Pauli βρήκαν στόχο στο τελευταίο λεπτό και έκλεισαν μπροστά με 19-21. Καπράλος με πέντε και Τζουμπάρας με τέσσερις πρώτοι σκόρερ των Old Stars, από ένα τρίποντο πέτυχαν οι Τσαμποδήμος και Μπασούνας και ο Παναγόπουλος άλλους δύο για τους φιλοξενούμενους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Saint Pauli αποφάσισαν να ανεβάσουν ψηλά την άμυνα τους ώστε να κουράσουν τους Old Stars. Παρόλα αυτά οι Old Stars δεν έχασαν επαφή με το σκορ μέχρι και τα μέσα του δεκαλέπτου, απ’ όπου οι Saint Pauli έκαναν καλύτερο δεύτερο μισό και προηγήθηκαν στο τέλος με 33-39. Ο Καπράλος πρόσθεσε άλλους πέντε πόντους και ο Τζουμπάρας τρεις για τους γηπεδούχους, Βαλεντίν και Γαργαλάκος από τέσσερις για τους Saint Pauli.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η άμυνα των Saint Pauli ήταν πλέον σε όλο το γήπεδο με αποτέλεσμα να κερδίσουν πολλές έξτρα κατοχές και να αποδυναμώσει τους αντιπάλους τους. Πέτυχαν 11 σερί πόντους στο ξεκίνημα και ανέβασαν την διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους. Οι Old Stars έκαναν περίπου έξι λεπτά να σκοράρουν και τελικά έχασαν επαφή με το σκορ. Τελικό σκορ στο παιχνίδι 46-61 με τους Saint Pauli να έχουν πετύχει τέσσερα τρίποντα στο δεκάλεπτο. Καπράλος και Δουκάκης είχαν από τέσσερις για τους ηττημένους, Φουντούκας με εφτά και Τσαμποδήμος και Κόντος με έξι πρώτοι σκόρερ των νικητών.

Πολυτιμότερος της αναμέτρησης ήταν ο Βαλεντίν με 6 πόντους (3/7 δίποντα) 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ 1 μπλοκ. Για τους ηττημένους καλύτερος ήταν ο Τζουμπάρας με 12 πόντους 5/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/1 βολή), 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ.

Συνολικά οι Old Stars  είχαν 12/31 δίποντα, 2/26 τρίποντα, 16/24 βολές, 36 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 14 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 13 λάθη.Οι Saint Pauli είχαν 16/51 δίποντα, 7/21 τρίποντα και 8/18 βολές. Μάζεψαν 55 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, είχαν 3 τάπες και 19 λάθη.

Old Stars (Κουσκούνης): Γεωργούσης 5 (5κλ), Δουκάκης 8 (6ρ), Καπράλος 15 (1τρ 6ρ), Τζώρτζος 2 (8ρ 4κλ), Πέτρου 4, Τσουμπάρας 12 (1τρ 6ρ).

Saint Pauli (Καραμπάς): Φουντούκας 10 (3), Τσαμποδήμος 11 (3), Πανταζής 1 (7ρ 5ασ), Μπασούνας 6 (1τρ 6ρ), Γαργαλάκος 4, Καραμπάς 2, Βαλεντίν 6 (9ρ), Σιγάλας, Κόντος 10 (6ρ), Τσιχριτζής 3 (9ρ),Παναγόπουλος 8 (7ρ).

Τι μας άρεσε: Η άμυνα των Saint Pauli στο τέταρτο δεκάλεπτο.