24/06/2024
Drunk Team 16 12 11 18 - 57 -
Σκόρπιοι BC 15 16 20 16 - 67 -

Οι Σκόρπιοι "έσπασαν" το αήττητο της Drunk Team!

Με τους Γιαννούση και Χειράκη να κάνουν παπάδες, οι Σκόρπιοι εκμεταλλεύτηκαν τις απουσίες της Drunk Team, την οποία και κέρδισαν με 57-67, αναγκάζοντάς την στην πρώτη της ήττα στον έβδομο όμιλο της Summer Development League!

Όμορφο θέαμα παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και την Drunk Team να προηγείται με 16-15, χάρη σε 8 πόντους του Ζενέλι και 6 του Παούρη. Ο Χειράκης με 7 συνεχόμενους πόντους και ο Γιαννούσης με δύο τρίποντα έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στη δεύτερη περίοδο οι Σκορπιοί πήραν τα ηνία του αγώνα, βρέθηκαν μέχρι και στο +7, 18-25, και τελικά με πρωταγωνιστές και πάλι τους Χειράκη - Γιαννούση με 8 και 6 πόντους, αντίστοιχα, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 3 πόντων, 28-31. Τους γηπεδούχους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα τα δύο τρίποντα του Παπαβασιλείου.

Κανένας και τίποτα δεν μπορούσε να σταματήσει το δίδυμο Γιαννούση - Χειράκη και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όταν με 10 πόντους του πρώτου και 8 του δευτέρου, οι φιλοξενούμενοι έχτισαν διψήφια διαφορά 12 πόντων, 39-51. Για 7.30 λεπτά οι "Μπυρόβιοι" κόλλησαν στους 28 πόντους, με τον Γκορόγια να λύνει τον γόρδιο δεσμό στο φινάλε του δεκαλέπτου με 8 πόντους. Σκορ τρίτης περιόδου 39-51!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η παρέα του Χειράκη είχε τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης και με δράστες στην επίθεση τους Γιαννούση και Μιχαλόπουλο, έφτασε δίκαια στη νίκη με 57-67. Για την Drunk Team στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Παούρης και Γκορόγιας!

Πολυτιμότερος της Drunk Team ο Παούρης με 17 πόντους (double-double), έχοντας 1/3 βολές, 8/13 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη. Betsson MVP των Σκόρπιων ο Γιαννούσης με 28 πόντους, έχοντας 4/7 βολές, 3/8 δίποντα και 6/10 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 6 λάθη.

Drunk Team (Σταυρόπουλος): Χαλατσάς 1, Παούρης 17, Ζενέλι 14, Σταυρόπουλος 2, Γκορόγιας 17 (3), Παπαβασιλείου 6 (2)

Σκόρπιοι (Χειράκης): Γιαννούσης 28 (6), Μέτσο 2, Αντωνέας 4, Μιχαλόπουλος 4, Πατσιαλής 2, Ασπρούλης 2, Σαραντάρης 2, Χειράκης 23

Τι μας άρεσε: Τόσο η διαχείριση του αγώνα από τους Σκόρπιους, όσο και η μαχητικότητα της Drunk Team!