26/03/2023
Komodo Dragons 11 12 10 15 - 48 -
Pourangers BC 12 6 15 13 - 46 -

Από την κόλαση στον παράδεισο οι DPG Warriors!

Το μεγαλύτερο βήμα για την είσοδο στα playoff και την άνοδο έκαναν χθες το βράδυ στο Basketaki Arena οι DPG Warriors, καθώς για την 23η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Development League κέρδισαν με μεγάλη ανατροπή τους Pourangers με 48-46!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τους Pourangers να προηγούνται με 11-12, χάρη σε 6 πόντους του Δραγάνη και 4 του Μαρκόπουλου. Ο Ντάος με 4 πόντους και ο Λαζαρίκος με 3 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο η περιφέρεια των DPG Warriors πήρε μπρος και με δύο τρίποντα του Καζαντζιάν, ένα του Βαζαίου και ένα του Ρέππα, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 23-18. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους φιλοξενούμενους σε εκείνο το σημείο, με τον Παπαδόπουλο να σκοράρει 4 πόντους και τον Δραγάνη 2.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Γεωργιόπουλου μπήκε πιο δυνατά στο παρκέ και με 5 πόντους του Μανωλίτση και 4 του Μπούτζη, προσπέρασε με 26-31, 4:00 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Αντέδρασαν στη συνέχεια του δεκαλέπτου οι παίχτες του Κωνσταντίνου και με 4 πόντους του Ντάου και βοήθειες των Ρόκιζα - Λαζαρίκου, έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 33-33, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Με 6 πόντους του Μαρκόπουλου και τρίποντο του Παπαδόπουλου, οι Pourangers έδειχναν να κλειδώνουν τη νίκη, καθώς βρέθηκαν στο +8, 35-43, 4:00 για το τέλος. Ωστόσο, οι DPG Warriors δεν τα παράτησαν τόσο εύκολα και με μεγάλα σουτ των Μαράκη, Βαζαίου και Καζαντζιάν, έκαναν τεράστια ανατροπή και κέρδισαν με 48-46!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 4/12 βολές, 10/42 δίποντα και 8/26 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 8 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/29 βολές, 12/37 δίποντα και 4/14 τρίποντα. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές και έκαναν 10 λάθη.

Betsson mvp των DPG Warriors ο Ντάος με 10 πόντους, έχοντας 0/1 βολή και 5/13 δίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος των Pourangers ο Δραγάνης με 11 πόντους (double-double), έχοντας 2/9 βολές, 3/7 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Πήρε 14 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και ήταν αλάνθαστος.

DPG Warriors (Κωνσταντίνου): Ντάος 10, Παπαγεωργίου 3, Ρόκιζας 2, Ρέππας 3 (1), Βαζαίος 7 (2), Βεργόπουλος, Ζενέλης, Καζαντζιάν 10 (3), Κλεφτόγιαννης 3, Λαζαρίκος 5 (1), Μαράκης 5 (1)

Pourangers (Στρατόπουλος): Γεωργιόπουλος, Δραγάνης 11 (1), Μανωλίτσης 7, Μαρκόπουλος 12 (2), Μπούτζης 5, Παπαδόπουλος 11 (1), Στρατόπουλος

Τι μας άρεσε: Η εκπληκτική ανατροπή των DPG Warriors στα τελευταία λεπτά!