25/09/2022
The Toy Men 22 17 20 26 - 85 -
Stefanina Timberwolves 18 20 16 24 - 78 -

Πήραν την νίκη οι The Toy Men!

Σε ένα πολύ ανταγωνιστικό παιχνίδι στο κλειστό της Ευκαρπίας οι The Toy Men πήραν την νίκη με 85-78.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να παίρνουν μία μικρή διαφορά με 2 συνεχόμενα τρίποντα του Μιλτιάδη Ζωγράφου όμως η αντίδραση των Stefanina Timberwolves ήταν άμεση με τους Τσαρλίδη και Simovic να μειώνουν στο 22-18.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν την αντεπίθεση τους παίζοντας καλή άμυνα και κατάφεραν να μειώσουν ακόμα περισσότερο την διαφορά. Ο Σταλεντζής και ο Simovic ήταν ασταμάτητοι στην επίθεση διαμορφώνοντας το 39-38,που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο και οι δύο ομάδες ανέβασαν την απόδοση τους παίζοντας γρήγορο μπάσκετ και βγάζοντας πολλές όμορφες συνεργασίες. Ο γρήγορος ρυθμός του παιχνιδιού ευνόησε τους γηπεδούχους που με τα καλάθια των Λαμψίδη και Κωνσταντίνου Ζωγράφου ανέβασαν την διαφορά στο 59-54.

Ο γρήγορος ρυθμός διατηρήθηκε και στην τελευταία περίοδο προσφέροντας θέαμα στους θεατές. Τα αδέρφια Ζωγράφου βγήκαν μπροστά για την ομάδα τους και με μεγάλα καλάθια κράτησαν μπροστά την ομάδα τους παρά την αντεπίθεση των Stefanina Timberwolves.

MVP το αγώνα ήταν ο Ζωγράφος Κωνσταντίνος με 30 πόντους και 4 κλεψίματα.

Για την ομάδα των Stefanina Timberwolves ξεχώρισε ο Σταλεντσής Βλαδίμηρος πετυχαίνοντας ένα θεαματικό double double με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ.

The Toy Men: Βαλκούμας 17(3), Λαμψίδης 10, Τσουκαλας, Στράκαλης 5(1), Στρατίκης 5(1), Κουφανικόλας, Ζωγράφος Μ. 18(4), Ζωγράφος Κ. 30 (3).

Stefanina Timberwolves: Τσαρλίδης 18(2), Simovic 23(2), Αλεπάκης 2, Σταλεντσής 16(3), Αλβανός, Δουλγκέρης 17, Κυπραίος 2

Τι μας άρεσε: Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι σε όλη την διάρκεια του αγώνα καθώς καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ.