27/06/2023
Athens Crips 13 14 3 18 - 48 -
Brazzerzz Beachterzz 11 15 9 6 - 41 -

Στις λεπτομέρειες των λεπτομερειών οι Crips!

Στα προημιτελικά της Summer Evolution League βρίσκονται οι Athens Crips, καθώς κέρδισαν τους Brazzerzz Beachterzz στο τρίτο παιχνίδι της σειράς με 48-41 και περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλό τους από το ζευγάρι Pressof - Μίνωες!

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Athens Crips να προηγούνται με 13-11, χάρη σε 5 πόντους του Αργυρούλη και άλλους 5 του Γκουγκούση. Ο Σωτήρος με 6 πόντους και ο Ζώτος με ένα τρίποντο τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και με 7 πόντους του Γκουγκούση και τριποντάκι του Αργυρούλη, βρέθηκαν στο +9, 27-18, 3:30 για την ανάπαυλα. Αντέδρασαν στο φινάλε του πρώτου μέρους οι Brazzerzz Beachterzz και με 8 πόντους του Ζώτου και 7 του Πολυχρονόπουλου, πλησίασαν στον πόντο, 27-26!

Το σκορ του δευτέρου ημιχρόνου άνοιξε για την παρέα του Παπαδόπουλου ο Αργυρούλης από την περιφέρεια, κάνοντας το 30-26. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι γηπεδούχοι κόλλησαν στην επίθεση και έτσι οι μωβ με τρίποντα των Ζώτου, Δημητριάδη και Μπότσαρη, προσπέρασαν με 30-35, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Athens Crips μπορεί να βρέθηκαν να χάνουν με 32-38, ωστόσο με όπλο την άμυνά τους και μεγάλα σουτ των Αργυρούλη και Λάντζα, έφτασαν εν τέλει δύσκολα στη νίκη με 48-41. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά του αγώνα, με τους Σωτήρο και Μπότσαρη να βρίσκουν στόχο.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 9/20 βολές, 9/49 δίποντα και 7/21 τρίποντα. Πήραν 61 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 4 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/15 βολές, 8/32 δίποντα και 6/36 τρίποντα. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 1 κόψιμο.

Betsson mvp των Athens Crips ο Λάντζας με 9 πόντους, έχοντας 5/9 βολές και 2/4 δίποντα. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, έκανε 1 λαθάκι και είχε 2 μπλοκ. Πολυτιμότερος των Brazzerzz Beachterzz ο Μπότσαρης με 5 πόντους, έχοντας 1/1 δίποντο και 1/1 τρίποντο, ενώ πήρε 4 ριμπάουντ και έκανε 1 λαθάκι.

Athens Crips (Παπαδόπουλος): Αργυρούλης 20 (5), Γιγουρτάκης 2, Γκουγκούσης 14 (2), Κουρκουλής 1, Λάντζας 9, Παπαδόπουλος, Σμυρλής 2

Brazzerzz Beachterzz (Δημητριάδης): Δριβάκος, Δημητριάδης 3 (1), Ζώτος 15 (4), Μπότσαρης 5 (1), Πίλτσης, Πολυχρονόπουλος 9, Σωτήρος 9

Τι μας άρεσε: Οι αρκετές ανατροπές του ντέρμπι!