Ο τελικός του Basketaki Patras Cup για τη σεζόν 2023-24 έμελλε να είναι ένα από τα πιο συναρπαστικά παιχνίδια στην ιστορία της διοργάνωσης. Οι Tech Buddy επικράτησαν των Nobelistes (62-61) μετά από ένα παιχνίδι με δραματικό φινάλε, που κρίθηκε κυριολεκτικά στο ''νήμα'', με την ομάδα του Λεωνίδα Γεράνιου να φτάνει συνολικά στο 6ο τρόπαιο της ιστορίας της και το 3ο Κύπελλο συνολικά. Από την άλλη, οι Nobelistes αξίζουν όλο το χειροκρότημα, αφού παρά το γεγονός πως αγωνίζονται μια κατηγορία κάτω από τους Tech Buddy, έβγαλαν τρομερό τσαμπουκά και τσαγανό στο παρκέ, έκαναν την καλύτερη εμφάνιση της διετίας, όμως οι μικρές λεπτομέρειες δεν λειτούργησαν υπέρ τους.
Στον τρίτο τους τελικό κυπέλλου και τον έκτο συνολικά στην ιστορία τους προκρίθηκαν οι Tech Buddy, οι οποίοι κυριάρχησαν έναντι της Bar Xelona και πήραν την νίκη (42-59), οι οποίοι τους στέλνει στον τελικό με τους Nobelistes.
Με όπλο τους το καταπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο, οι Nobelistes κατόρθωσαν να κάμψουν την αντίσταση των Beer n' Roll στον ημιτελικό του Final 4 (45-61) και έγιναν η πρώτη ομάδα που σφραγίζει το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό και περιμένει να μάθει τον αντίπαλό της. Από την άλλη, οι Beer and Roll, αν και βρίσκονται σε υψηλότερη κατηγορία από τους ''ροζ'', δεν μπόρεσαν να κοιτάξουν στα μάτια τον αντίπαλο και αποχαιρέτησαν τον θεσμό.
Ορλάντο Τράτζικ και BarΧελώνα αναμετρήθηκαν για τις ανάγκες του Κυπέλλου και την πρόκριση στις 4 καλύτερες ομάδες. Ήταν ένα παιχνίδι όπου υπήρχε φαβορί, καθώς οι Τράτζικ ως περσινοί φιναλίστ του πρωταθλήματος έχουν μεγάλη εμπειρία από τέτοιους αγώνες, παρ'ολα αυτά η BarΧελώνα παίζοντας εκπληκτικό μπάσκετ κατάφερε να πάρει μια μεγάλη πρόκριση με 62-45.
Beer&Roll και Ntari Ntari αναμετρήθηκαν στο Πάρκο με έχοντας ως στόχο αμφότεροι την πρόκριση στην 4αδα του Κυπέλλου. Σε ένα ματς με εντάσεις, νεύρα αλλά και ωραίο θέαμα οι Beer&Roll κατάφεραν να φύγουν με το ροζ φύλλο.
TECHbuddy και Yellow Submarine τέθηκαν αντιμέτωποι για τη φάση των 16 του κυπέλλου σε ένα παιχνίδι που αν μη τι άλλο παρουσίαζε τεράστιο ενδιαφέρον. Μετά από μια εντυπωσιακή μάχη, οι νταμπλούχοι κατάφεραν να φύγουν με 61-49, ένα σκορ που παρ' όλα αυτά αδικεί τα "κίτρινα υποβρύχια" και την προσπάθεια που έκαναν.
Nobelistes και Falcons αναμετρήθηκαν σε ένα παιχνίδι που πολλοί περιμέναμε ότι θα καταλήξει σε ντέρμπι λόγω των σερί νικών από τις δύο ομάδες. Εν τέλει, οι "ροζ" είχαν ένα πάρα πολύ εύκολο βράδυ καθώς φρόντισαν να ελέγξουν το ρυθμό καθ'όλη τη διάρκεια του αγώνα και επικράτησαν με 70-42.
TECHbuddy και Μαέστροι αναμετρήθηκαν στα πλαίσια της αγωνιστικής φάσης του Κυπέλλου, σε ένα παιχνίδι που υπήρχε ξεκάθαρο φαβορί εξαρχής. Εν τέλει, τα πράγματα αποδείχθηκαν ακόμη πιο εύκολα για την ομάδα του Γιάννη Βαλέρη η οποία έκανε επίδειξη δύναμης κόντρα στους ανύμπορους να αντιδράσουν, Μαέστρους. Το τελικό σκορ της αναμέτρησης ήταν 94-40.
Σε ένα παιχνίδι όπου είδαμε σκληρές μάχες μεταξύ των δύο ομάδων, οι Falcons κατάφεραν να πάρουν μια δύσκολη νίκη με μπροστάρη τον Γιώργο Ιωάννου.
Παρά την αξιέπαινη προσπάθεια των 7 παικτών που είχαν στη διάθεσή τους τα Βουνά, τελικά οι Nobelistes πήραν τη νίκη με 42-65, ποντάροντας στην κούραση των αντιπάλων τους.
Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα, όπου οι δύο ομάδες δε σταμάτησαν λεπτό να παλεύουν, η Bar Χελώνα πήρε την πρόκριση στις λεπτομέρειες με 56-63.
Όπως αποδείχθηκε, ένα ξέσπασμα των Orlando Tragic στο δεύτερο μέρος κόντρα στους Runners&Gunners, ήταν αρκετό για να εξασφαλίσουν την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου.
Σε ένα παιχνίδι όπου δεν είδαμε πάρα πολύ θέαμα, με τις σκληρές μονομαχίες και την δυνατή άμυνα να κυριαρχούν, οι beer and rolls κατάφεραν να επικρατήσουν κόντρα στους Net Reapers με 35-46.
Οι νεοσύστατοι του New York Prits, παρότι άργησαν να βρουν τα πατήματά τους στο παρκέ, εν τέλει πήραν την πολυπόθητη πρόκριση απέναντι στους Μίναρ Ηστ με 47-58, κάνοντας δύο αψεγάδιαστα δεκάλεπτα.
Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα, οι Μαέστροι κατάφεραν και "απέδρασαν" με τη νίκη κόντρα στους beerwaukee bucks. Η αγωνία κράτησε από την αρχή έως το τέλος, με τις δύο ομάδες να κάνουν ότι μπορούν για το θετικό αποτέλεσμα.
Mετά από ένα πολύ όμορφο παιχνίδι που έλαβε χώρα στο Promitheas Park, η Bar Xelona πήρε τη νίκη - πρόκριση στη φάση των «16» απέναντι στους Itah Jazz (47-43), με την εμπειρία των «μπλαουγκράνα» να κάνει τη διαφορά στα κρίσιμα σημεία, την ώρα που οι Jazz πάλεψαν σκληρά, ωστόσο προδόθηκαν από κάποιες κακές επιλογές στο φινάλε και έτσι αποκλείστηκαν πρόωρα από τη συνέχεια του Κυπέλλου.
Μετά από ένα παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς, οι Falcons κατόρθωσαν να πάρουν την πρόκριση στο έξτρα πεντάλεπτο, απέναντι στους ανανεωμένους Harmani Milano (52-54, κ.α 46-46) και έτσι βρέθηκαν στη φάση των «16» του Κυπέλλου για πρώτη φορά στην ιστορία τους.
Παρά το γεγονός πως στο ξεκίνημα του αγώνα, οι Beer n' roll γνώρισαν τον απόλυτο αιφνιδιασμό από τους πάντα μαχητικούς Begoulucky και βρέθηκαν να κυνηγούν στο σκορ από πάρα πολύ νωρίς, στο τέλος βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να γυρίσουν το παιχνίδι και να πάρουν την πρόκριση για τη φάση των «16» του Κυπέλλου.