ΤΜΡ
0
0

Ανακεφαλαίωση

Το εισιτήριο για την Elite League, αλλά και για το Final Four της Master League πήραν οι Reload, καθώς επικράτησαν για δεύτερη φορά του Black Mamba με 65-58 και στον ημιτελικό θα αντιμετωπίσουν τον Άνεμο!

Όμορφο θέαμα παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Reload να προηγούνται με 21-18, χάρη σε 9 πόντους του Ορέστη, 6 του Λουφόπουλου και 4 του Πανταζή. Ο Δέδες με 7 πόντους και ο Λουκόπουλος με 5 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά, ενώ από ένα τριποντάκι έβαλαν οι Μαρίτσας – Μπολοτάκης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τους γηπεδούχους να διατηρούν το +3, 35-32, μετά από ακόμη 6 πόντους του Λουφόπουλου και 4 του Πανταζή. Τους Black Mamba κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα οι Δέδες και Μπολοτάκης με 8 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τίποτα δεν άλλαξε στο Περιστέρι, με το συγκρότημα του Μπασδάνη να ισοφαρίζει σε 47-47, με τον Μπολοτάκη να ηγείται της επίθεσης της ομάδας του με 9 πόντους. Το δίδυμο Ορέστη – Λουφόπουλου έδωσε τις λύσεις στην επίθεση της ομάδας του Περιβολάρη με 4 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 47-47!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες είχαν περισσότερες δυνάμεις και με ακόμη 6 πόντους του Λουφόπουλου και 5 του Λιλή, έφτασαν στη νίκη με 65-58. Για τους ερυθρόλευκους στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Χιμντάν και Μπολοτάκης με 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 11/18 βολές, 24/40 δίποντα και 2/18 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ έκαναν 17 λάθη και είχαν 4 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/18 βολές, 16/41 δίποντα και 4/20 τρίποντα. Μάζεψαν 25 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 1 μπλοκ και 10 λάθη.

Mvp των Reload ο Φραντζέσκος Κοσμίδης με 8 πόντους, έχοντας 2/2 βολές και 3/5 δίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 3 τάπες και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος για το Black Mamba ο Μπολοτάκης με 19 πόντους, έχοντας 4/5 βολές, 3/9 δίποντα και 3/4 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος με την σειρά του.

Reload (Περιβολάρης):Κοσμίδης Γ., Λουφόπουλος 22, Λιλής 7 (1), Σούλτης 1, Πανταζής 10, Ορέστης 13 (1), Κοσμίδης Φ. 8, Σπανός, Μπουφούνος 4

Black Mamba (Μπασδάνης): Λουκόπουλος 10, Λιανός, Μαρίτσας 3 (1), Μπολοτάκης 19 (3), Δέδες 18, Χιμντάν 8

Τι μας άρεσε: Το όμορφο θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες!