23/07/2020
Reload 21 14 12 18 - 65 -
Black Mamba 18 14 15 11 - 58 -

Δίκαιη άνοδος για τους Reload!

Το εισιτήριο για την Elite League, αλλά και για το Final Four της Master League πήραν οι Reload, καθώς επικράτησαν για δεύτερη φορά του Black Mamba με 65-58 και στον ημιτελικό θα αντιμετωπίσουν τον Άνεμο!

Όμορφο θέαμα παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Reload να προηγούνται με 21-18, χάρη σε 9 πόντους του Ορέστη, 6 του Λουφόπουλου και 4 του Πανταζή. Ο Δέδες με 7 πόντους και ο Λουκόπουλος με 5 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά, ενώ από ένα τριποντάκι έβαλαν οι Μαρίτσας – Μπολοτάκης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τους γηπεδούχους να διατηρούν το +3, 35-32, μετά από ακόμη 6 πόντους του Λουφόπουλου και 4 του Πανταζή. Τους Black Mamba κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα οι Δέδες και Μπολοτάκης με 8 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τίποτα δεν άλλαξε στο Περιστέρι, με το συγκρότημα του Μπασδάνη να ισοφαρίζει σε 47-47, με τον Μπολοτάκη να ηγείται της επίθεσης της ομάδας του με 9 πόντους. Το δίδυμο Ορέστη – Λουφόπουλου έδωσε τις λύσεις στην επίθεση της ομάδας του Περιβολάρη με 4 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 47-47!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες είχαν περισσότερες δυνάμεις και με ακόμη 6 πόντους του Λουφόπουλου και 5 του Λιλή, έφτασαν στη νίκη με 65-58. Για τους ερυθρόλευκους στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Χιμντάν και Μπολοτάκης με 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 11/18 βολές, 24/40 δίποντα και 2/18 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ έκαναν 17 λάθη και είχαν 4 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/18 βολές, 16/41 δίποντα και 4/20 τρίποντα. Μάζεψαν 25 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 1 μπλοκ και 10 λάθη.

Mvp των Reload ο Φραντζέσκος Κοσμίδης με 8 πόντους, έχοντας 2/2 βολές και 3/5 δίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 3 τάπες και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος για το Black Mamba ο Μπολοτάκης με 19 πόντους, έχοντας 4/5 βολές, 3/9 δίποντα και 3/4 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος με την σειρά του.

Reload (Περιβολάρης):Κοσμίδης Γ., Λουφόπουλος 22, Λιλής 7 (1), Σούλτης 1, Πανταζής 10, Ορέστης 13 (1), Κοσμίδης Φ. 8, Σπανός, Μπουφούνος 4

Black Mamba (Μπασδάνης): Λουκόπουλος 10, Λιανός, Μαρίτσας 3 (1), Μπολοτάκης 19 (3), Δέδες 18, Χιμντάν 8

Τι μας άρεσε: Το όμορφο θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες!