06/10/2020
Χάνειball 9 10 10 8 - 37 -
Hurricanes 16 6 20 8 - 50 -

Επαγγελματική νίκη για τους Hurricanes

Στο κλειστό του Seven πραγματοποιήθηκε ο αγώνας μεταξύ των ΧανειBall – Hurricanes, για το Basketaki Cup, με τους δεύτερους να παίρνουν εύκολα τη νίκη με 37 – 50 .

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο και με τους Βλάχο και Καραθάνο να πετυχαίνουν από 2 και 4 πόντους αντίστοιχα, πήραν το προβάδισμα με 0 – 6 . ΟΙ Χάνειball προσπάθησαν να ισορροπήσουν το παιχνίδι , μείωσαν σε 5 – 8 και 7 – 10 στα μέσα του δεκαλέπτου , με τους Hurricanes όμως να απαντούν με νέο σερί έξι πόντων και να τελειώνουν τη πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 9 – 16 .

Το δεύτερο δεκάλεπτο βρήκε τους φιλοξενούμενους να ανοίγουν τη διαφορά (7 – 18). Η αντίδραση των Χανειball ήταν άμεση και με τον Βασιλείου να πετυχαίνει τέσσερις πόντους και τους, Στασινό , Χριστοδούλου και Χριστόπουλος να πετυχαίνουν από δυο , έφεραν το παιχνίδι στα ίσα με σκορ 19 -19 . Ο Λατίφης, ο όποιος ήταν συγκλονιστικός καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα , με τρείς προσωπικούς πόντους, έστειλε την ομάδα του στα αποδυτήρια προηγούμενη με 19 – 22