06/10/2020
Χάνειball 9 10 10 8 - 37 -
Hurricanes 16 6 20 8 - 50 -

Επαγγελματική νίκη για τους Hurricanes

Στο κλειστό του Seven πραγματοποιήθηκε ο αγώνας μεταξύ των ΧανειBall – Hurricanes, για το Basketaki Cup, με τους δεύτερους να παίρνουν εύκολα τη νίκη με 37 – 50 .

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο και με τους Βλάχο και Καραθάνο να πετυχαίνουν από 2 και 4 πόντους αντίστοιχα, πήραν το προβάδισμα με 0 – 6 . ΟΙ Χάνειball προσπάθησαν να ισορροπήσουν το παιχνίδι , μείωσαν σε 5 – 8 και 7 – 10 στα μέσα του δεκαλέπτου , με τους Hurricanes όμως να απαντούν με νέο σερί έξι πόντων και να τελειώνουν τη πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 9 – 16 .

Το δεύτερο δεκάλεπτο βρήκε τους φιλοξενούμενους να ανοίγουν τη διαφορά (7 – 18). Η αντίδραση των Χανειball ήταν άμεση και με τον Βασιλείου να πετυχαίνει τέσσερις πόντους και τους, Στασινό , Χριστοδούλου και Χριστόπουλος να πετυχαίνουν από δυο , έφεραν το παιχνίδι στα ίσα με σκορ 19 -19 . Ο Λατίφης, ο όποιος ήταν συγκλονιστικός καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα , με τρείς προσωπικούς πόντους, έστειλε την ομάδα του στα αποδυτήρια προηγούμενη με 19 – 22 .

Το τρίτο δεκάλεπτο αποτέλεσε το πλέον καθοριστικό για τη τελική έκβαση  του παιχνιδιού , καθώς οι φιλοξενούμενοι, με ένα επιμέρους 10 – 20, έκλεισαν τη περίοδο έχοντας το προβάδισμα με σκορ 29 – 42 .Πρώτος σκόρερ για λογαριασμό των Hurricanes ήταν ο συνήθης ύποπτος Λατίφης με εφτά πόντους , ενώ για τους ΧανειBall ο Βασιλείου με πέντε .

Στη τελευταία περίοδο οι Hurricanes πήραν προβάδισμα ακόμη και με δεκαεφτά πόντους διαφορά , 31 – 48  στα μέσα του δεκαλέπτου , παίρνοντας τελικά τη νίκη με 37 – 50 . Ο Λατίφης και ο Καραθάνος πέτυχαν από πέντε και τέσσερις πόντους αντίστοιχα, ενώ από την πλευρά των ηττημένων πρώτος σκόρερ ήταν ο Κωνσταντίνος Χριστόπουλος με έξι .

Mvp αναδείχθηκε ο εκπληκτικός Λατίφης με 22 πόντους , 5 ριμπάουντ , 2 ασίστ και 2 κλεψίματα , ενώ για τους ΧανειBall ο Παναγιώτης  Βασιλείου τελείωσε το παιχνίδι με 12 πόντους , 8 ριμπάουντ , 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Οι νικητές είχαν συνολικά 15 / 41 δίποντα , 3 / 12 τρίποντα , 11 / 22 βολές , 43 ριμπάουντ , 10 ασίστ , 5 κλεψίματα , 1 κόψιμο και 15 λάθη. Οι ΧανειBall είχαν 16 / 67 δίποντα , 0 / 12 τρίποντα , 5 / 13 βολές , 41 ριμπάουντ , 11 ασίστ , 8 κλεψίματα και 11 λάθη .

ΧανειBall ( Χριστόπουλος Κωνσταντίνος ) : Βασιλείου 12 ,  Παναγιωτόπουλος , Γουβής , Χριστόπουλος Κων. Κωνσταντίνος 8 , Χριστόπουλος Σερ. Κωνσταντίνος 4 , Στασινός 4 , Δίκαιος 4 , Χριστόπουλος Δημήτριος 1 , Χριστοδούλου 4 , Ταβουλαρέας .

Hurricanes ( Κοσσυφάκης ) : Λατίφης Κωνσταντίνος 22 , Παπαδημητρίου Δημήτρης , Καραθάνος Γιώργος 14 , Ταμιωλάκης Μιχαήλ , Βασιλειάδης Γεώργιος 1 , Βλάχος 8 , Μακρής , Περσίτσας 5 .

Τι μας άρεσε : Ο ένας και μοναδικός Κωνσταντίνος Λατίφης