ΤΜΡ
0
0

Ανακεφαλαίωση

Σπουδαία νίκη πήραν χθες το βράδυ στον Κολωνό οι Στιφάδο Bulls των πολλών προβλημάτων, καθώς για την 20η αγωνιστική της Elite League επικράτησαν των ReTirees με 49-48, γκρεμίζοντάς τους έτσι από την κορυφή και παράλληλα πήραν σημαντική ανάσα όσον αφορά μια θέση στην οκτάδα!

Φτωχό θέαμα παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους ReTirees να προηγούνται με 6-10, έπειτα από 4 πόντους του Πλεξουσάκη και βοήθειες των Κατιάκου, Τσαντζαλή και Στόλη. Ο Μπαλαούρας με 5 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά, ενώ 1/2 βολές είχε ο Κορωνιός.

Ίδια η εικόνα του ντέρμπι και στην δεύτερη περίοδο, με τους Στιφάδο Bulls να είναι ελαφρώς καλύτεροι και με 4 πόντους του Γκόγκα, 2 του Jay Jay, 2 του Μαυρογεώργη και 2 του Μπαλαούρα, μείωσαν στον πόντο, 17-18. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν σε θέση οδηγού σε εκείνο το διάστημα οι Κατιάκος και Σαρρής με 4 πόντους έκαστος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Κοσμίδη κατάφερε με όπλο την άμυνά της και προσωπικό show του Jay Jay με 9 πόντους, να πάρει κεφάλι στο σκορ με 31-29. Ο Κατιάκος συνέχιζε να ηγείται της επίθεσης των ReTirees και στο τρίτο δεκάλεπτο, πετυχαίνοντας τους 9 από τους 11 πόντους της ομάδας του. Σκορ τρίτης περιόδου 31-29!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα για τη νίκη, η οποία κατέληξε τελικά στα χέρια των Στιφάδο Bulls με 49-48, χάρη σε 3 πόντους του Jay Jay, 3 του Μπαλαούρα και 3 του Γκόγκα. Για την ομάδα του Κουσούλη στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Γιαμαίος και Κατιάκος με 6 και 5 πόντους, αντίστοιχα, χωρίς να είναι αρκετό για τους ReTirees!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 11/25 βολές, 16/46 δίποντα και 2/12 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 4 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/8 βολές, 18/50 δίποντα και 2/22 τρίποντα. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Κορυφαίος των Στιφάδο Bulls ο Χριστοδουλόπουλος με 4 πόντους, έχοντας 2/3 δίποντα, ενώ μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των ReTirees ο Κατιάκος με 20 πόντους (double-double), έχοντας 3/3 βολές, 7/15 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Πήρε 15 ριμπάουντ, έκλεψε 4 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 2 τάπες.

Στιφάδο Bulls (Κοσμίδης): Χατζής, Κορωνιός 4, Μπαλαούρας 10 (1), Χριστοδουλόπουλος 4, Jay Jay 17, Γκόγκας 9 (1), Μαυρογεώργης 2,  Βαρβιτσιώτης 3

ReTirees (Κουσούλης): Σαρρής 8, Σακαράκης, Κατιάκος 20 (1), Αντωνόπουλος, Γιαμαίος 8 (1), Τσαντζαλής 2, Στόλης 4, Πλεξουσάκης 4, Τούτσης, Δεδούσης 2

Τι μας άρεσε: Μπορεί το σκορ να ήταν χαμηλό και το θέαμα φτωχό, ωστόσο παρακολουθήσαμε ντέρμπι από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό!