18/02/2020
Στιφάδο Bulls 6 11 14 18 - 49 -
ReTirees 10 8 11 19 - 48 -

Κρατάνε γερά οι Στιφάδο Bulls!

Σπουδαία νίκη πήραν χθες το βράδυ στον Κολωνό οι Στιφάδο Bulls των πολλών προβλημάτων, καθώς για την 20η αγωνιστική της Elite League επικράτησαν των ReTirees με 49-48, γκρεμίζοντάς τους έτσι από την κορυφή και παράλληλα πήραν σημαντική ανάσα όσον αφορά μια θέση στην οκτάδα!

Φτωχό θέαμα παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους ReTirees να προηγούνται με 6-10, έπειτα από 4 πόντους του Πλεξουσάκη και βοήθειες των Κατιάκου, Τσαντζαλή και Στόλη. Ο Μπαλαούρας με 5 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά, ενώ 1/2 βολές είχε ο Κορωνιός.

Ίδια η εικόνα του ντέρμπι και στην δεύτερη περίοδο, με τους Στιφάδο Bulls να είναι ελαφρώς καλύτεροι και με 4 πόντους του Γκόγκα, 2 του Jay Jay, 2 του Μαυρογεώργη και 2 του Μπαλαούρα, μείωσαν στον πόντο, 17-18. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν σε θέση οδηγού σε εκείνο το διάστημα οι Κατιάκος και Σαρρής με 4 πόντους έκαστος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Κοσμίδη κατάφερε με όπλο την άμυνά της και προσωπικό show του Jay Jay με 9 πόντους, να πάρει κεφάλι στο σκορ με 31-29. Ο Κατιάκος συνέχιζε να ηγείται της επίθεσης των ReTirees και στο τρίτο δεκάλεπτο, πετυχαίνοντας τους 9 από τους 11 πόντους της ομάδας του. Σκορ τρίτης περιόδου 31-29!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα για τη νίκη, η οποία κατέληξε τελικά στα χέρια των Στιφάδο Bulls με 49-48, χάρη σε 3 πόντους του Jay Jay, 3 του Μπαλαούρα και 3 του Γκόγκα. Για την ομάδα του Κουσούλη στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Γιαμαίος και Κατιάκος με 6 και 5 πόντους, αντίστοιχα, χωρίς να είναι αρκετό για τους ReTirees!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 11/25 βολές, 16/46 δίποντα και 2/12 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 4 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/8 βολές, 18/50 δίποντα και 2/22 τρίποντα. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Κορυφαίος των Στιφάδο Bulls ο Χριστοδουλόπουλος με 4 πόντους, έχοντας 2/3 δίποντα, ενώ μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των ReTirees ο Κατιάκος με 20 πόντους (double-double), έχοντας 3/3 βολές, 7/15 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Πήρε 15 ριμπάουντ, έκλεψε 4 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 2 τάπες.

Στιφάδο Bulls (Κοσμίδης): Χατζής, Κορωνιός 4, Μπαλαούρας 10 (1), Χριστοδουλόπουλος 4, Jay Jay 17, Γκόγκας 9 (1), Μαυρογεώργης 2,  Βαρβιτσιώτης 3

ReTirees (Κουσούλης): Σαρρής 8, Σακαράκης, Κατιάκος 20 (1), Αντωνόπουλος, Γιαμαίος 8 (1), Τσαντζαλής 2, Στόλης 4, Πλεξουσάκης 4, Τούτσης, Δεδούσης 2

Τι μας άρεσε: Μπορεί το σκορ να ήταν χαμηλό και το θέαμα φτωχό, ωστόσο παρακολουθήσαμε ντέρμπι από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό!