ΤΜΡ
0
0

Ανακεφαλαίωση

Μεγάλης βαθμολογικής σημασίας νίκη πήραν χθες το βράδυ στον Κολωνό οι  Old Stars, καθώς για την 13η αγωνιστική του έβδομου ομίλου της D2-League επικράτησαν για δεύτερη φορά φέτος των Slam Ducks με 45-43 και τους ξεπέρασαν στην βαθμολογία.

Αν και βρέθηκαν να χάνουν δύο φορές με 4 πόντους, 2-6 & 5-9, οι Old Stars έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +3, 12-9, μετά από 5 πόντους του Καπράλου, έμμεσο τρίποντο του Γεωργούση και δίποντα των Τζιόπα – Πέτρου. Ο Χάλδας με ένα τριποντάκι και οι Μόσχος, Γιώργος Σαραγάς και Καραλουκάς με 2 πόντους έκαστος ήταν αυτοί που έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να οδηγούν το ματς, έφτασαν μέχρι και στο +6, 25-19, χάρη σε 6 πόντους του Καπράλου, 5 του Πέτρου και 2 του Δουκάκη. Το σκορ του πρώτου μέρους, 25-21, διαμόρφωσε ο Καραλουκάς από την γραμμή των βολών, ενώ νωρίτερα δύο τρίποντα έβαλε ο Προφήτης και 4 πόντους ο Μαργάνης.

Ίδια η εικόνα του ντέρμπι και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τους “Αστέρες” να διατηρούν με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια τους με 34-33 και τον Καπράλαο να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 5 πόντους. Τις “Πάπιες” κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Καραλουκάς και Προφήτης με 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 34-33!

Ντέρμπι μέχρι τελικής πτώσης ήταν το ματς και στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τους Old Stars να φτάνουν στην μεγάλη νίκη 45-43, έπειτα από 8 πόντους του Γεωργούση και 3 του Καπράλου. Μέχρι 1:00 για το τέλος οι Slam Ducks ήταν μπροστά στο σκορ με 42-43, ωστόσο τελικά οι 7 πόντοι του Προφήτη και το τρίποντο του Γιώργου Σαραγά δεν έφταναν για την νίκη.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 13/23 βολές, 10/39 δίποντα και 4/12 τρίποντα. Πήραν 37 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 4 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/9 βολές, 10/32 δίποντα και 6/23 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 5 μπλοκ.

Κορυφαίος των Old Stars ο Καπράλος με 19 πόντους, έχοντας 4/6 βολές, 3/9 δίποντα και 3/6 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 3 τάπες. Πολυτιμότερος των Slam Ducks ο Προφήτης με 16 πόντους, έχοντας 2/4 δίποντα και 4/6 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έκλεψε 5 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 2 τάπες.

Old Stars (Δουκάκης): Γεωργούσης 10, Δουκάκης 2, Καπράλος 19 (3), Τζιόπας 2, Τζώρτζος, Πέτρου 7 (1), Τσουμπάρας 2

Slam Ducks (Σαραγάς Ν.): Χάλδας 3 (1), Σαραγάς Ν. 1, Σαραγάς Γ. 5 (1), Προφήτης 16 (4), Μόσχος 5, Μπούνταλης, Μαργάνης 6, Καραλουκάς 7

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν και οι δύο ομάδες για τη νίκη!