24/02/2020
Old Stars 12 13 9 11 - 45 -
Slam Ducks 9 12 12 10 - 43 -

Με την ψυχή και την καρδιά οι Old Stars!

Μεγάλης βαθμολογικής σημασίας νίκη πήραν χθες το βράδυ στον Κολωνό οι  Old Stars, καθώς για την 13η αγωνιστική του έβδομου ομίλου της D2-League επικράτησαν για δεύτερη φορά φέτος των Slam Ducks με 45-43 και τους ξεπέρασαν στην βαθμολογία.

Αν και βρέθηκαν να χάνουν δύο φορές με 4 πόντους, 2-6 & 5-9, οι Old Stars έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +3, 12-9, μετά από 5 πόντους του Καπράλου, έμμεσο τρίποντο του Γεωργούση και δίποντα των Τζιόπα – Πέτρου. Ο Χάλδας με ένα τριποντάκι και οι Μόσχος, Γιώργος Σαραγάς και Καραλουκάς με 2 πόντους έκαστος ήταν αυτοί που έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να οδηγούν το ματς, έφτασαν μέχρι και στο +6, 25-19, χάρη σε 6 πόντους του Καπράλου, 5 του Πέτρου και 2 του Δουκάκη. Το σκορ του πρώτου μέρους, 25-21, διαμόρφωσε ο Καραλουκάς από την γραμμή των βολών, ενώ νωρίτερα δύο τρίποντα έβαλε ο Προφήτης και 4 πόντους ο Μαργάνης.

Ίδια η εικόνα του ντέρμπι και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τους Αστέρες να διατηρούν με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια τους με 34-33 και τον Καπράλαο να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 5 πόντους. Τις “Πάπιες” κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Καραλουκάς και Προφήτης με 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 34-33!

Ντέρμπι μέχρι τελικής πτώσης ήταν το ματς και στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τους Old Stars να φτάνουν στην μεγάλη νίκη 45-43, έπειτα από 8 πόντους του Γεωργούση και 3 του Καπράλου. Μέχρι 1:00 για το τέλος οι Slam Ducks ήταν μπροστά στο σκορ με 42-43, ωστόσο τελικά οι 7 πόντοι του Προφήτη και το τρίποντο του Γιώργου Σαραγά δεν έφταναν για την νίκη.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 13/23 βολές, 10/39 δίποντα και 4/12 τρίποντα. Πήραν 37 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 4 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/9 βολές, 10/32 δίποντα και 6/23 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 5 μπλοκ.

Κορυφαίος των Old Stars ο Καπράλος με 19 πόντους, έχοντας 4/6 βολές, 3/9 δίποντα και 3/6 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 3 τάπες. Πολυτιμότερος των Slam Ducks ο Προφήτης με 16 πόντους, έχοντας 2/4 δίποντα και 4/6 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έκλεψε 5 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 2 τάπες.

Old Stars (Δουκάκης): Γεωργούσης 10, Δουκάκης 2, Καπράλος 19 (3), Τζιόπας 2, Τζώρτζος, Πέτρου 7 (1), Τσουμπάρας 2

Slam Ducks (Σαραγάς Ν.): Χάλδας 3 (1), Σαραγάς Ν. 1, Σαραγάς Γ. 5 (1), Προφήτης 16 (4), Μόσχος 5, Μπούνταλης, Μαργάνης 6, Καραλουκάς 7

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν και οι δύο ομάδες για τη νίκη!